Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.05.2022 11:52 Domov
Nový projekt má prispieť k eliminácii karcinómu krčka maternice
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.05.2022 11:52 Domov

Nový projekt má prispieť k eliminácii karcinómu krčka materniceTRNAVA – Inštitút pre globálne zdravie a epidemiológiu Trnavskej univerzity (TU) je slovenským koordinátorom pilotného výskumného medzinárodného projektu zameraného na elimináciu výskytu rakoviny krčka maternice.


Podľa prorektora TU Mareka Majdana je určený pre ženy vo veku od 19 do 64 rokov v marginalizovaných skupinách a pre zamestnankyne väčších zamestnávateľov. Trvať bude do februára 2024. Cieľom projektu Prescrip-Tec je pilotná implementácia inovatívneho a účinného skríningového programu karcinómu krčka maternice prostredníctvom samotestov na prítomnosť ľudského papilómavírusu (HPV) a analýza faktorov, ktoré podporujú zapojenie žien do takéhoto skríningu.

 

Výskumný projekt koordinuje Medicínske centrum Univerzity v Groningene v Holandsku a zapojené sú popri Slovensku aj Bangladéš, India a Uganda. S trnavským inštitútom spolupracujú ďalšie pracoviská TU, Liga proti rakovine a príspevková organizácia Zdravé regióny, podporu má aj od ministerstva zdravotníctva. Ich spoločným zámerom je prispieť k zefektívneniu existujúceho skríningového programu na Slovensku a v konečnom dôsledku k eliminácii karcinómu krčka maternice.

 

 

„Na Slovensku chceme osloviť okolo 8 000 žien,“ povedal Majdan, ktorý je koordinátorom projektu za TU a člen výkonného výboru konzorcia projektu. Podľa jeho slov ide o inovatívny skríning, v rámci ktorého si žena môže urobiť vyšetrenie sama samoodberovými testami v pohodlí domova. Testy detegujú prítomnosť vysokorizikových typov vírusu HPV, ktoré sú zodpovedné za takmer 99 percent všetkých prípadov karcinómu krčka maternice.

 

„Oproti bežiacemu skríningu, ktorý je založený na cytologickom vyšetrení gynekológom, je tento spôsob menej invazívny a v mnohých ohľadoch pre ženu menej zaťažujúci, keď si odber môže vykonať v dôvernom prostredí,“ uviedol Majdan. Podľa neho by takýto typ vyšetrenia mohol zaručiť vyššiu účasť žien ako pri národnom skríningu. „Na Slovensku sa ich zúčastňuje menej, aké sú očakávania,“ konštatoval.

 

V prípade žien v ucelených pracovných kolektívoch u veľkých zamestnávateľov chcú viesť vzdelávaciu kampaň a poprosiť ženy o účasť. V marginalizovaných skupinách prostredníctvom siete asistentov podpory zdravia realizovali už sériu osvetových akcií v 25 komunitách.

 

„Okrem toho, že otestujeme inovatívny typ testu, sa snažíme vyskúšať aj inovatívny prístup k skríningu. To znamená, ak je zacielený a pracuje sa s konkrétnymi skupinami, prináša efekt vo vyššej účasti," informoval.

 

Poznatky by mohli pre nasledujúce národné skríningy priniesť veľmi cenné dáta. Rakovina krčka maternice je v súčasnosti štvrtým najčastejším nádorovým ochorením u žien na svete, a to aj napriek tomu, že tomuto ochoreniu je možné do veľkej miery predchádzať prostredníctvom vakcinačných a skríningových programov.

 

Možno vás zaujme: Nemocnice môžu žiadať peniaze na náklady spojené s pandémioureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok