Testovaných na slovensku
170995
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6061206
Úmrtí svetovo
367436
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.08.2019 15:16 Ekonomika
Nový projekt by mal pomôcť zamestnať matky na kratšie úväzky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.08.2019 15:16 Ekonomika

Nový projekt by mal pomôcť zamestnať matky na kratšie úväzkyBRATISLAVA - Ústredie práce od septembra spúšťa projekt, ktorý má pomôcť ženám, resp. rodičom nájsť si zamestnanie aj na kratší úväzok.


Celkovo je na tento projekt vyčlenených 11,5 milióna eur. O tieto zdroje sa budú môcť uchádzať firmy, ktoré budú môcť požiadať úrady práce o dotáciu na vytvorenie miesta pre ženy na kratší úväzok, alebo na prácu z domu. Tento projekt nadväzuje na projekt budovania detských kútikov, ktorý bol realizovaný v minulosti.

 

"Hlavným cieľom projektu je umožniť matkám, ktoré zabezpečujú starostlivosť o svoje malé deti, ale zároveň majú záujem pracovať, aby im takáto možnosť bola zabezpečená. Nepočúvam rád, že Slovensko je na chvoste Únie z hľadiska počtu zamestnaných na čiastočný úväzok," skonštatoval v utorok minister práce Ján Richter (Smer-SD).

 

Projekt je zameraný najmä na flexibilné, čiastočné pracovné úväzky, napríklad na prácu z domu. "Je dôležité podporiť takýto projekt, pretože aj skúsenosti z úradov práce potvrdzujú, že evidované matky na úrade práce aj by mali záujem pracovať, ale nemajú vytvorené podmienky na celých osem hodín denne. Je dôležité, aby sme im poskytli nejakú možnosť," myslí si Richter.

 

 

Projekt budú realizovať jednotlivé úrady práce, pričom by sa mal realizovať aj v znevýhodnených okresoch. "Cieľovou skupinou sú uchádzači o zamestnanie, ženy s rodičovskými povinnosťami, ktoré sa starajú o deti vo veku do šiestich rokov, alebo uchádzač o zamestnanie, ktorý žije ako osamelá osoba s jednou alebo viacerými osobami odkázanými na starostlivosť, ktorá sa stará aspoň o jedno dieťa pred skončením povinnej školskej dochádzky," vysvetlil generálny riaditeľ ústredia práce Marián Valentovič.

 

Príspevok budú môcť čerpať zamestnávatelia, ktorí sa rozhodnú matky zamestnať minimálne na tri až 12 mesiacov.

 

"Predpokladáme, že sa nám podarí zamestnať približne 1000 uchádzačov o zamestnanie, resp. viac. Príspevky budeme refundovať do 95 % celkovej ceny práce na daného zamestnanca, maximálne do výšky 844 eur, čo je 1,2-násoboku minimálnej mzdy," priblížil Valentovič.

 

Úrady práce budú od septembra oslovovať všetkých uchádzačov o zamestnanie, ktorí spĺňajú podmienky projektu, ale aj samotných zamestnávateľov, ktorí majú nahlásené voľné pracovné miesta.

 

"V tomto projekte sme sa zamerali aj na skrátené pracovné úväzky, zdieľané a delené pracovné miesta, ako aj na teleprácu, prácu z domu," dodal Valentovič.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok