Testovaných na slovensku
10288
Infikovaných na slovensku
426
Infikovaných svetovo
937560
Úmrtí svetovo
47428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Adobe pracuje na programe, ktorý dokáže odhaliť upravené fotografie.
Adobe pracuje na programe, ktorý dokáže odhaliť upravené fotografie.
04.03.2020 14:52 Veda a Technika
Nový nástroj od Adobe dokáže určiť, či je vaša fotka upravená
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.03.2020 14:52 Veda a Technika

Nový nástroj od Adobe dokáže určiť, či je vaša fotka upravenáV dnešnej dobe je čoraz ťažšie určiť, či je fotka upravená alebo nie. Dokonalé tváre dokonalých ľudí na sociálnych sieťach môže mať vplyv na mentálne zdravie iných užívateľov, no vďaka novej funkcii Adobe Photoshop budeme pravdepodobne o krok bližšie k realite.


Program na detekciu úprav

Richard Zhang a jeho tím vytvorili program na detekciu úprav, ktoré boli vykonané pomocou filtra Face Aware Liquify. Ten dokáže automaticky rozoznať časti tváre, ktoré sa môžu potom ľahko upravovať. Tento filter nepoužívajú len fotografi, ale čoraz častejšie aj bežní ľudia, aby ich fotky vyzerali dokonale.

 

Adobe vníma dopad programu

Spoločnosť Adobe vyhlásila, že je rada, že ich program na úpravu fotiek je taký populárny, no zároveň vníma etickú problematiku, ktorá je sním spojená. Upravené fotky sú všadeprítomné a spoločnosť považuje za čoraz dôležitejšie, aby sa nešíril falošný a zavádzajúci obsah.

 

 

Ako funguje nový program?

Nový program naprogramovali tak, aby dokázal rozoznávať upravené časti fotografií. Jeho úspešnosť testovali takým spôsobom, že poskytli programu, ale aj bežným ľudom dve na pohľad rovnaké fotografie, pričom ale jedna z nich bola upravená. Úspešnosť účastníkov,  ktorí dokázali uhádnuť, ktorá fotka je upravená, bola 53%. Nový program mal úspešnosť až 99%.

 

 

Nástroj tiež dokázal určiť konkrétne oblasti a metódy úpravy tváre a dokázal vrátiť fotografie do pôvodného stavu. Technológia je však stále vo vývoji, no podľa slov spoločnosti budú na nej pracovať aj naďalej. "Okrem technológií, ako je táto, je najlepšou obranou sofistikovaná verejnosť, ktorá si uvedomuje, že obsah môže byť manipulovaný," vyhlásil Alexei Efros, člen tímu.

 reklama


reklama


Zdroj: Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Instagram, Geek.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok