Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. feb. 2023Veronika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Príznaky ochorenia spojené s viacerými faktormi dokážu u človeka zistiť ochorenie aj bez testu na koronavírus.
Príznaky ochorenia spojené s viacerými faktormi dokážu u človeka zistiť ochorenie aj bez testu na koronavírus.
13.05.2020 09:05 Koronavirus
Nový druh umelej inteligencie dokáže u ľudí predpovedať COVID-19
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.05.2020 09:05 Koronavirus

Nový druh umelej inteligencie dokáže u ľudí predpovedať COVID-19BRATISLAVA - Nová diagnostika s umelou inteligenciou dokáže na základe symptómov u ľudí predpovedať, či majú pravdepodobne ochorenie COVID-19. Model vyvinuli výskumníci z King's College London, Massachusetts General Hospital a zdravotníckej spoločnosti ZOE.


Prvé testy v dvoch krajinách 

Podľa nich by ich diagnostika mohla pomôcť ľuďom na miestach, kde je obmedzený prístup k testovaniu. Čoskoro by ju mali začať klinicky testovať v USA a vo Veľkej Británii.

Novonavrhnutý model umelej inteligencie využíva pri svojej predpovedi nákazy novým koronavírusom dáta z aplikácie COVID Symptom Study, pričom porovnáva príznaky ľudí a výsledky tradičných testov.

 

 

Informácie od používateľov 
Aplikáciu používa celosvetovo viac ako 3,3 milióna ľudí, ktorí si do nej denne zaznamenávajú ich zdravotný stav vrátane príznakov ako pretrvávajúci kašeľ, horúčka, únava a strata chuti alebo čuchu. Výskumníci vo svojej štúdii analyzovali dáta od približne 2,5 milióna používateľov zo Spojených štátov a Veľkej Británie, ktorí do aplikácie zaznamenávali svoj stav pravidelne, pričom približne tretina z nich uviedla symptómy spájané s COVID-19. 

 

 

Z týchto ľudí 18 374 absolvovalo test na koronavírus a 7 178 ho malo pozitívny. Vedci skúmali, ktoré príznaky známe pri ochorení s najväčšou pravdepodobnosťou súviseli s pozitívnym testom a zistili, že to sú nielen horúčka či kašeľ, ale aj strata chuti a čuchu. Posledný spomínaný problém bol pritom silnejší príznak pri predpovedi COVID-19 ako horúčka.
 

Kombinácia viacerých faktorov 
Vedci následne vytvorili matematický model, ktorý s takmer 80-percentnou presnosťou predpovedal, či je u konkrétnej osoby pravdepodobnosť výskytu ochorenia. Predpoveď sa zakladala na veku, pohlaví a kombinácii štyroch kľúčových príznakov - straty chuti alebo čuchu, vážneho alebo pretrvávajúceho kašľa, únavy a vynechávania stravovania sa. Pri použití na skupine viac ako 800-tisíc používateľov so symptómami, model predpovedal, že v tom čase mala pravdepodobne COVID-19 necelá pätina z ľudí, čo sa necítili dobre.

 

 

Rýchlejšie lokalizovanie nákazy 
Rozsiahle využitie aplikácie v kombinácii s predpoveďou od umelej inteligencie by podľa vedcov mohli pomôcť identifikovať ľudí, ktorí sú pravdepodobne nákazliví, hneď ako sa u nich začnú objavovať skoré príznaky. Vďaka tomu by sa tak sledovanie nákazy a testovanie mohli presunúť na miesta, kde sú najviac potrebné.


 reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok