Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
12.01.2023 19:30 Kultúra
Novú inscenáciu v Divadle Andreja Bagara doplní výstava Židovská Nitra
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.01.2023 19:30 Kultúra

Novú inscenáciu v Divadle Andreja Bagara doplní výstava Židovská NitraNITRA - Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravilo k uvedeniu inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí výstavu o živote a dejinách židovskej komunity v Nitre.


Vernisáž sa bude v priestoroch DAB konať ešte pred premiérou hry, vo štvrtok 19. januára o 17.45 h. Ako uviedli organizátori, výstava s názvom Židovská Nitra vznikla, aby dotvorila a rozšírila kontext inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí, ktorá hovorí o živote vo vnútri židovskej komunity v období Slovenského štátu. "Počas jej prípravy sa z pôvodne sprievodného podujatia vyvinul rozsiahly projekt, na ktorom spolupracovalo viacero inštitúcií. Prvýkrát prináša ucelený pohľad na život židovskej komunity v Nitre od konca 19. storočia až po koniec druhej svetovej vojny," povedala kurátorka výstavy Slavka Civáňová.

 

 

Výstava ponúkne množstvo fotografií i zaujímavostí. Spomína zázračného rabína Ezechiela Baneta, svetoznámu nitriansku ješivu, ktorej činnosť symbolicky pokračuje aj naďalej v New Yorku, ale napríklad aj víťazku súťaže miss, ktorú organizoval sionistický spolok Makabi v 30. rokoch 20. storočia. "Celkovo obsahuje 230 fotografií a obrázkov, ktoré dokumentujú život židovskej komunity v Nitre. Okrem toho ponúka aj rôzne dokumenty a artefakty, ktorý život tejto komunity dokumentujú. Významnou časťou výstavy je holokaust v Nitre, ktorý je zachytený aj prostredníctvom fotografií deportácií Židov z Nitry, ale aj cez rôzne dokumenty, súpisy Židov či protižidovskú propagandu v dobovej tlači," uviedla Civáňová.

 

Pri príprave výstavy sa k DAB postupne pridávali aj ďalšie inštitúcie. Okrem mesta Nitra to bol aj Štátny archív v Nitre a Židovská náboženská obec Nitra. Divadlo nadviazalo spoluprácu aj s Múzeom Podzoboria v Dolných Obdokovciach i občianskym združením Nitrianske kultúrne dedičstvo. "Vytvoril sa nám tak rozsiahli súbor veľmi zaujímavých materiálov, ktorý je po prvý raz prezentovaný takto ucelene," dodala Civáňová. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB Divadlo Andreja Bagara v NitreNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok