Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Univerzita Komenského, Bratislava.
Univerzita Komenského, Bratislava.
24.02.2021 16:04 Domov
Novela o vysokých školách sa stretla s kritikou spoločnosti, hrozí štrajk?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.02.2021 16:04 Domov

Novela o vysokých školách sa stretla s kritikou spoločnosti, hrozí štrajk?BRATISLAVA - Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) nesúhlasí s novelou zákona o vysokých školách a žiada jej stiahnutie. RVŠ SR to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej tajomníčka Lucia Sebechlebská.


Návrat do socializmu? 

Rade sa nepáči napríklad fakt, že novela zákona by verejné vysoké školy uvrhla do závislosti od politickej moci a umožnila ovládnutie verejných vysokých škôl prostredníctvom personálnych nominácií ministra školstva. Vysoké školy by sa tak podľa RVŠ SR vrátili do obdobia pred novembrom 1989.

 


"Návrh zákona je nekoncepčný a účelový. Navrhované ustanovenia neriešia skutočné problémy vysokých škôl. Prehlbuje obmedzenie autonómie vysokých škôl. Návrh bol vypracovaný bez spolupráce s vysokými školami a ich reprezentáciami a prakticky likviduje akademickú samosprávu na vysokých školách a ich fakultách," uviedla RVŠ SR v tlačovej správe.

 

Ultimátum 
Rada dôrazne žiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) vypracovávať legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády. V prípade nerešpektovania požiadaviek je RVŠ SR Rada pripravená vyzvať vysoké školy k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti.

 

 

Návrh padol 
MŠVVaŠ v reakcii uviedlo, že ešte pred utorňajším rokovaním poskytlo predstaviteľom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) návrh materiálu v predstihu.

 

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis na rokovaní s konferenciou a následne aj na rokovaní s RVŠ SR predstavili základné atribúty a dôvody novelizácie. Obe organizácie zároveň vyzvali na odbornú a vecnú diskusiu o predloženom návrhu.

 


"Na rokovaniach zazneli viaceré všeobecné, ale aj niektoré konkrétne návrhy, ktorými sa bude ministerstvo školstva zaoberať a budú predmetom diskusie a vyhodnocovania."

 

"MŠVVaŠ SR verí, že reprezentácie vysokých škôl pristúpia k diskusii zodpovedne, vecne a odborne, tak aby bol naplnený spoločný cieľ zvyšovania kvality vysokých škôl a vysokoškolského prostredia," dodal pre agentúru SITA tlačový odbor MŠVVaŠ.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok