Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Chystá sa novela súvisiaca s náhradným výživným.
Chystá sa novela súvisiaca s náhradným výživným.
10.10.2021 11:27 Domov
Novela o náhradnom výživnom poskytne takéto výhody!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.10.2021 11:27 Domov

Novela o náhradnom výživnom poskytne takéto výhody!BRATISLAVA - Maximálna výška poskytovaného náhradného výživného by sa podľa vlády mala zrušiť. Momentálne by mala byť v rozpore so súdnym rozhodnutím a obmedzuje sumu poskytovaného náhradného výživného pre oprávnenú osobu. Prijatím novely sa tak suma zvýši. Pozrite, aké ďalšie výhody môže novela priniesť!


Obmedzuje sumu na maximálne 3,7-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 368,37 eura. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý predložili koaliční poslanci na nadchádzajúcu schôdzu Národnej rady.

 

 

Takéto obmedzenie súdom určeného výživného na dieťa podľa navrhovateľov nereflektuje na odôvodnené potreby dieťaťa, nezohľadňuje jeho zdravotný stav či iné potreby, ktoré súd pri určovaní výšky výživného zohľadňoval. Zámerom predloženého návrhu zákona je teda vytvoriť pre deti a oprávnené osoby plnú vykonateľnosť rozhodnutí súdov o vyživovacej povinnosti. Ďalej v prípade jej neplnenia poskytnúť oprávnenej osobe náhradné výživné vo výške, aká jej bola priznaná rozhodnutím súdu.

 

 

Ďalším zámerom návrhu je zacielenie poskytovania náhradného výživného na čo najširšiu skupinu nezaopatrených detí tak, aby neprepadali cez systém. Predkladatelia navrhujú, aby sa zrušilo testovanie príjmu ako jedna z podmienok nároku na náhradné výživné. "V dôsledku testovania príjmu a určovania príjmovej hranice, ako podmienky nároku na náhradné výživné, aktuálne vznikne nárok na náhradné výživné len časti oprávnených osôb, ktoré výživné od povinného nedostávajú. Tým dochádza nielen k neúmernému zaťaženiu rodiča, ale aj k diskriminácii detí a neraz i k ohrozeniu ich zdravého fyzického a psychického vývoja," uviedli poslanci v dôvodovej správe.

 

Možno vás zaujme: Bude niekedy príspevok na opatrovanie v jednotnej sume?

 

Okrem toho navrhujú zmenu, keď by si mala oprávnená osoba požiadať o náhradné výživné ihneď po podaní návrhu na vykonanie exekúcie. V súčasnosti musí totiž človek čakať na uplynutie dvoch mesiacov od podania návrhu na vykonanie exekúcie. Až potom si môže uplatniť nárok na náhradné výživné. Úpravou by sa táto podmienka mala zmeniť a oprávnená osoba by už nemusela čakať dva mesiace od podania návrhu, ale mohla by si nárok na náhradné výživné uplatniť hneď.

 

 

Predkladatelia zároveň navrhujú zvýšiť náhradné výživné, ktoré sa poskytuje oprávneným osobám, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok. V súčasnosti sa toto náhradné výživné poskytuje v sume minimálneho výživného. Ide tak o 30 % sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 29,87 eura. Táto suma by sa mala zvýšiť na 0,7-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 69,69 eura.

 

 

Touto zmenou by sa malo finančne podporiť približne 1 000 detí, ktoré už teraz poberajú náhradné výživné. Súčasne v systéme pribudne okolo 1 700 ďalších detí, ktoré majú sirotský dôchodok nižší ako 70 eur. Celkovo by sa tak zlepšila finančná situácia u 2 700 detí. Náhradné výživné by sa malo poskytovať odo dňa úmrtia rodiča, a nie až odo dňa podania žiadosti. Zamedzí sa tak situácii, keď dieťa po úmrtí rodiča za obdobie približne dvoch mesiacov nedostáva žiadnu finančnú podporu od štátu. Práve touto zmenou by sa mala zabezpečiť podpora osamelých rodín so sirotami.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok