Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. jún. 2023Margaréta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
31.03.2023 19:00 Zaujímavosti
Nová kniha mapuje históriu kúpeľného domu Thermia Palace i kúpeľov Irma
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.03.2023 19:00 Zaujímavosti

Nová kniha mapuje históriu kúpeľného domu Thermia Palace i kúpeľov IrmaPiešťany - Dvom nosným secesným stavbám piešťanských kúpeľov - hotelu Thermia Palace a kúpeľom Irma je venovaná nová publikácia Balneologického múzea Imricha Wintera (BMIW) v Piešťanoch. Autori Vladimír Krupa a Jana Obertová do nej zhrnuli informácie o architektonických, technických, remeselno-umeleckých kvalitách i o vybraných umeleckých dielach oboch objektov.


Textovú časť podporili 99 čierno-bielymi a 106 farebnými zábermi. "Obidve stavby sú v súčasnosti národnými kultúrnymi pamiatkami. V histórii kúpeľov zohrali významnú úlohu, odohralo sa v nich množstvo zaujímavých stretnutí a udalostí. Vďaka nim sa Piešťany dostali do povedomia významných osobností kultúrneho, spoločenského, politického, podnikateľského i športového života,“ uviedol riaditeľ múzea Krupa. Publikácia sprevádza čitateľa históriou stavby hotelového komplexu, medzivojnovým obdobím rokov 1919 - 1938, ktoré podľa Krupu zohrali dôležitú úlohu v súvislosti s nárastom návštevnosti, s modernizáciou a rozvojom nielen kúpeľov, ale i obce Piešťany. "Toto zlaté obdobie piešťanských kúpeľov neúprosne ukončil rozpad Československa a nástup nacizmu," doplnil. Kniha sprevádza povojnovými rokmi a končí kapitolami Od nežnej revolúcie do nového storočia, Zmeny na prahu nového tisícročia a Thermia Palace a Irma v novom šate, ktoré približujú čitateľom vývoj a zmeny. "Bol to čas rekonštrukcií, dostavieb i veľkých majetkových zmien. To všetko sa odzrkadlilo aj vo vedení kúpeľného podniku," dodal Krupa. Publikácia vyšla v spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, a. s., a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. reklama


Zdroj: TASR/ KB Netky

Foto:  FBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok