Nová Hodvábna cesta rúca bariéry, rešpektuje medzinárodné právo

NETKY.SK • 30 Október 2018, 10:09 • 2 min
Nová Hodvábna cesta rúca bariéry, rešpektuje medzinárodné právo

PO-AO - Projekt novej Hodvábnej cesty má rúcať komunikačné bariéry a bariéry brániace vzájomnej hospodárskej výmene medzi zainteresovanými krajinami.

slovakia

left justify in out

Uviedol v utorok Ťi Ping-sien, jeden z čínskych predstaviteľov na medzinárodnej konferencii venovanej aj novej Hodvábnej ceste, ktorá sa v týchto dňoch koná v čínskej provincii Chaj-nan. Prezident najčítanejších novín v Číne People's Daily Li Pao-šan doplnil, že nová Hodvábna cesta rešpektuje medzinárodné právo.

 

O projekt má podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) záujem aj Slovensko. Niektorí slovenskí poslanci však upozorňujú na možné posilnenie i politického vplyvu Číny v Európe.

 

"Musíme klásť dôraz na projekty, ktoré zlepšia život ľuďom. Chceme urobiť z tejto cesty cestu prosperity," vyhlásil Ťi Ping-sien. Projekt má podľa neho posilniť medzinárodnú spoluprácu a zónu voľného obchodu. "Toto je naša historická misia a tiež povinnosť. Dúfam, že na projekte budeme pracovať spoločne," poznamenal. Čínski predstavitelia zároveň uvádzajú, že projekt má prispieť k mieru.

 

img

Zdroj: SITA

 

Projekt novej Hodvábnej cesty je podľa Li Pao-šana založený na otvorenosti a spolupráci. "Chceme vybudovať nový model medzinárodnej spolupráce," povedal s tým, že iniciatíva rešpektuje existujúce medzinárodné právo. Viacerí rečníci sa zhodujú, že projekt prinesie zúčastneným krajinám a ich obyvateľom mnoho výhod. Hovoria o miliónových investíciách a mnohých pracovných miestach.

 

O projekte novej Hodvábnej cesty sa po prvý raz zmienil čínsky prezident Si Ťin-pching v roku 2013. Stratégia má za cieľ zvýšiť globálny vplyv Číny. Prvotným plánom obnovenia Hodvábnej cesty bolo zvýšenie čínskeho ekonomického vplyvu v oblasti Strednej Ázie, no neskôr sa myšlienka rozšírila o Európu. Jej súčasťou sú dve hlavné cesty – po súši a po mori, obe smerujúce do Európy.

 

img

Čínsky prezident Si Ťin-pching

Zdroj: SITA

 

V prípade obnovenia trasy sa môže vylepšiť obchod medzi Európou a Áziou, či sa môžu posilniť ekonomické a hospodárske vzťahy. V roku 2011 sa vytvoril formát 16+1, ktorý je určený na spoluprácu Číny s krajinami strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

 

Názory na projekt sa vo všeobecnosti rôznia. Na jednej strane z tejto spolupráce môžu plynúť pre tranzitné krajiny ekonomické a kultúrne výhody v podobe napríklad rozvoja infraštruktúry. Na strane druhej sa niektoré krajiny v dôsledku realizovania projektu obávajú narastajúceho čínskeho politického vplyvu.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies