Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2021Ľuboslav
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Časť cyklotrasy pod Tatrami. O tri roky už bude spojená so Slovenským rajom.
Časť cyklotrasy pod Tatrami. O tri roky už bude spojená so Slovenským rajom.
17.07.2021 11:09 Domov
Nová cyklotrasa spojí dva národné parky! Prístupná by mala byť už o pár rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.07.2021 11:09 Domov

Nová cyklotrasa spojí dva národné parky! Prístupná by mala byť už o pár rokovPOPRAD - Približne o tri roky by sa cyklisti mohli dostať zo Slovenského raja aj do Vysokých Tatier. Trasa povedie cez Poprad a obce Gánovce, Hozelec a Švábovce.


Cykloprepojenie dvoch národných parkov avizoval Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý už vyčlenil 60-tisíc eur na projektové dokumentácie jednotlivých úsekov. Spojí tak rovnako Prešovský a Košický kraj. Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie PSK, predbežná hodnota zákazky zatiaľ nie je známa.

 


Prešovský kraj bude v tomto roku obstarávať projektové dokumentácie na spomínané úseky. "Na základe rokovaní so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a. s., je alternatíva využitia železničného tunelu, žiaľ, príliš komplikovaná a aktuálne sa pracuje s možnosťou pokračovať v smere na Spišský Štiavnik a obec Hrabušice, ktoré územne patria do Košického samosprávneho kraja a Prešovský kraj ich nemá v gescii," opísala Heilová.

Predbežnú hodnotu zákazky ukáže až projektová dokumentácia. "Po odsúhlasení predbežnej hodnoty zákazky sa spustí ostré verejné obstarávanie. Po vysúťažení dodávateľa na spracovanie projektových dokumentácií bude priestor pre dokumentáciu na územné rozhodnutie a stavebné povolenie," uviedla Heilová.

 

 

Na úrade podľa jej slov predpokladajú, že ich zhotovenie bude trvať minimálne tri mesiace. "Jednotlivé katastre obcí sa budú riešiť postupne tak, aby sa mohli spracovávať ohlásenia stavieb a prípadne stavebné povolenia. Po úspešnom zvládnutí a dosiahnutí stavebného povolenia budú môcť dotknuté obce požiadať o nenávratný finančný príspevok," dodala odborníčka z oddelenia komunikácie a propagácie PSK.

 

Predpokladá, že nová cyklotrasa by mohla byť sprístupnená verejnosti približne o tri roky.

 

Prepojenie susedných krajov 
Heilová zároveň potvrdila, že Prešovský kraj spolu s Košickým majú záujem o prepojenie, ide totiž o destinácie, ktoré sú turisticky veľmi vyhľadávané.

 

 

"Keďže cestovný ruch je čoraz viac aj o zážitkovej turistike, cykloturistika a cyklodoprava je dobrou príležitosťou na sprostredkovanie zážitkov a tiež cestou k získavaniu financií pre ďalší trvalo udržateľný rozvoj miest a obcí," vysvetlila.

 

Ako dodala, cieľovou skupinou sú okrem aktívnych športovcov - cykloturistov - všetky vekové skupiny vrátane rodín s deťmi.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok