Nóri žijú športom! Majú toľko obyvateľov ako Slovensko, ale suverénne dobyli Pjongčang a uchmatli Američanom rekord

NETKY.SK • 26 Február 2018, 11:51 • 2 min

Pjongčang - Najúspešnejšou krajinou na ZOH 2018 sa stalo Nórsko, medailovú bilanciu však vyhralo až po veľkej dráme. Rozhodla o tom až záverečná súťaž v Pjongčangu, keď sa "Vikingovia" vrátili na prvé miesto vďaka Marit Björgenovej.

Hrdinkou sa v záverečný deň zimných hier stala Björgenová

Fenomenálna bežkyňa na lyžiach triumfovala v nedeľňajších pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom, vďaka čomu získali Nóri 14. zlato a na druhú priečku odsunuli Nemcov. Tí vybojovali rovnaký počet zlatých kovov, ale "iba" desať strieborných a sedem bronzových medailí. Nóri vyhrali poradie s bilanciou 14-14-11. Na tretej priečke sa umiestnili Kanaďania, ktorí sa v Kórejskej republike ovenčili 11 zlatými, 8 striebornými a 10 bronzovými kovmi. Slovensko vďaka zlatu a dvom striebram biatlonistky Anastasie Kuzminovej obsadilo 17. miesto.

Severania kraľujú zimným športom

Nóri prvýkrát ovládli medailovú bilanciu na ZOH v roku 2002 v Salt Lake City (13-5-7). Pred štyrmi rokmi v Soči skončili druhí za domácimi Rusmi, tým ale neskôr okresali počet medailí pre dopingový škandál. Teraz Nóri nazbierali až 39 cenných kovov, čím prekonali doterajší rekord USA z Vancouveru 2010.

Medailové poradie na ZOH 2018 bolo vyrovnané až do záverečného dňa.

Nóri a Nemci mali 13 zlatých medailí a veľkých favoritov v akcii. Nemecko dostali do vedenia bobisti, pilot Francesco Friedrich ovládol so svojou posádkou súťaž štvorbobov a získal zlatý double. Definitívne rozhodnúť mohli nemeckí hokejisti, vo finále nad OŠR viedli ešte 56 sekúnd pred koncom 3:2, ale nakoniec im zostalo iba striebro. Definitívne tak konečné poradie určila Björgenová, ktorá svojím suverénnym výkonom vybojovala štrnáste zlato pre Nórsko.

Nóri žijú športom

A nielen tým vrcholovým. Kto navštívil Nórsko pozná jeho vysokú životnú úroveň, od infraštruktúry až po kvalitu potravín. Zdravý spôsob života je pre Nórov samozrejmosťou už po dlhé roky. Severská krajina počas ZOH doslova žije športom, ľudia sú aj v pracovných hodinách zahľadení do televízorov, tabletov a mobilov a pozorne sledujú počínanie svojich športových hrdinov pod piatimi kruhmi. Napriek obrovským úspechom však bývajú medailové oslavy v krajine decentné. "Vždy chceme vyhrávať. No skromnosť je dôležitou súčasťou našej kultúry. A Nóri nezvyknú po triumfoch oslavovať vo veľkom v uliciach," povedal pre The Guardian nórsky televízny športový komentátor Fredrik Aukland.

Nórsko, krajina iba s 5,3 miliónmi obyvateľov, zbiera väčšinu medailí v lyžovaní. "Nemáme patent na úspech, ale vieme sa podeliť s ostatnými krajinami o naše metódy. Chceme zdieľať naše poznatky," poznamenal Erik Röste, prezident Nórskej lyžiarskej federácie.

Medailová bilancia ZOH 2018 - konečné poradie (krajina zlato striebro bronz spolu):