Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. mar. 2023Blahoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
13.11.2022 09:00 Domov
Noc divadiel 2022 s aktuálnou témou Vojna nemá ľudskú tvár
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.11.2022 09:00 Domov

Noc divadiel 2022 s aktuálnou témou Vojna nemá ľudskú tvárBRATISLAVA - Noc divadiel otvára brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku trinásty raz. Ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách s témou „Vojna nemá ľudskú tvár“.


Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvárajú 19. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, a demonštrujú svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov vo vybraných krajinách Európy. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave. Noc divadiel je podujatie, ktoré charakterizuje otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami).

 

 

Program Noci divadiel 2022 sa odohráva v 23 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch po celom Slovensku. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Popri divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty. „Žijeme v pohnutej dobe, kedy sme svedkami pokusu nielen o likvidáciu suverénneho štátu - Ukrajiny, ale aj jeho identity. Identity tvorenej kultúrou a umením. Všetci máme stále v živej pamäti bombardovanie Mariupoľského divadla, zničenia divadla v Charkove a deti z ukrajinských baletných umeleckých škôl, ktoré sme prichýlili na Slovensku. Vojna naozaj nemá ľudskú tvár, ako hovorí aj hlavná téma tohtoročnej Noci divadiel. O to ľudskejšiu ju však musíme mať my všetci“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová . „Aj počas trinásteho ročníka Noci divadiel zostávame verní základným princípom, ktoré sme si zvolili na štarte tohto podujatia. Sú nimi predovšetkým exkluzivita, kreativita a interakcia. Divadlám a divákom opäť ponúkame základnú vodiacu líniu v podobe hesla Vojna nemá ľudskú tvár, ktoré vzniklo ako parafráza názvu diela oceňovanej bieloruskej autorky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Som nesmierne rada, že naše divadlá neprestávajú vnímať kritickú realitu, v ktorej žijeme, a že si uvedomujú všetky možnosti vlastnej angažovanosti. Noc divadiel ponúka aj takéto formy“ uviedla riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

 

 

Zapojené divadlá ponúknu netradičné zážitky:

 

- Umelecké reakcie na vojnu na Ukrajine, kde sa umelci podelia o svoje bezprostredné zážitky z napadnutých oblastí aj prostredníctvom zhotovenej dokumentácie.

- Tanečné improvizácie

- 6 epizód online komediálneho seriálu Hravé čítanie

- Deň otvorených dverí

- Rozhovory o histórii a tvorbe divadla

- Výstavu Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

- Príbeh o stvorení sveta

- Tanečný workshop

- Súčasnú drámu pre teenagerov

 

Zoznam zúčastnených divadiel naprieč celým Slovenskom nájdete na www.nocdivadiel.sk/program

 

Banská Bystrica – Bátovce – Bratislava – Hlohovec – Kladzany – Košice – Levice – Martin – Medzibrod – Nitra – Nové Zámky – Považská Bystrica - Prešov – Prievidza – Púchov – Senec – Spišská Nová Ves – Topoľčany – Trebišov – Trnava – Zohor – Zvolen – Žilina

 

Kompletný program Noci divadiel 2022 nájdete na www.nocdivadiel.sk. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB Noc divadielNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok