Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. feb. 2019Etela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nitriansky hrad
Nitriansky hrad
12.02.2019 13:25 Kultúra
Nitra si pripomenie výročie smrti jedného zo solúnskych bratov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.02.2019 13:25 Kultúra

Nitra si pripomenie výročie smrti jedného zo solúnskych bratovNITRA - Vo štvrtok 14. februára na poludnie sa rozozvučia všetky zvony v chrámoch Nitrianskej diecézy. Zároveň sa na odporúčanie nitrianskeho biskupa Viliama Judáka uskutočnia v kostoloch diecézy sväté omše k úcte slovanských misionárov a spolupatrónov Európy, svätých Cyrila a Metoda.


Dôvodom je 1150. výročie smrti svätého Cyrila-Konštantína, ktoré si práve v tento deň mesto pripomenie. Svätý Konštantín sa narodil okolo roku 827 v Solúne ako najmladší zo siedmich detí. Po skončení cisárskej školy v Konštantínopole, pod vedením vzdelancov zvučného mena, nadobudol vynikajúce vzdelanie. Hoci túžil po mníšskom spôsobe života, bol menovaný na bibliotekára a neskôr profesora na Vysokej škole v Konštantínopole. Pre svoju učenosť si vyslúžil meno Filozof.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#cyrilmetod #saintcyrilandmethodius #ohrid #saintklimentohridski

Príspevok, ktorý zdieľa @ marektarda,

 

V roku 863 ho spolu s bratom Metodom poveril byzantský cisár Michal III. misiou na Veľkú Moravu. Pretože Sloveni nemali svoje písmo, Konštantín Filozof v spolupráci s Metodom zostavil hlaholiku a začal prekladať bohoslužobné knihy. Založil vyššiu školu na výchovu a vzdelávanie domácej inteligencie. Tesne pred smrťou prijal Konštantín Filozof mníšske meno Cyril. Zomrel ako 42-ročný, pochovaný bol v chráme sv. Klimenta v Ríme.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This giant glagolitic script on a wall at the Zagreb cathedral celebrates the 1300th anniversary of the baptism of the Croats. It reads: Slava v' višnjih bogu - na spomen 1300. godišnjice pokrštenja hrvatskoga naroda koji se zavjeri na vječnu vjernost petrovoj pećini primivšI od nje obećanje obrane u svakoj nevolji družba braće hrvatskoga zmaja čuvajućI svetinje pradjedova preporučujućI hrvatsku domovinu velikoj bogorodici 1941 #zagreb #cathedral #glagolitic #inscription #script #glagolski #natpis #hlaholice #glagoljica #glagolica #hlaholika #glagolitico #croatia #baptism #slavic #slavonic #slované #slaveni #slavs #hrvati #history #europe #hrvatska #alphabet

Príspevok, ktorý zdieľa Michele C (@maybuz),

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok