Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Urobiť prvý dojem  trvá len niekoľko sekúnd. Nevýhodou je, že prvý dojem je zvyčajne to, podľa čoho sa riadime, či už je zlý alebo dobrý a názor meníme už len ťažko.
Urobiť prvý dojem trvá len niekoľko sekúnd. Nevýhodou je, že prvý dojem je zvyčajne to, podľa čoho sa riadime, či už je zlý alebo dobrý a názor meníme už len ťažko.
09.04.2019 13:43 Zaujímavosti
Nikdy nedostaneš druhú šancu zanechať prvý dojem. Na základe čoho nás ľudia hodnotia už pri prvom stretnutí?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2019 13:43 Zaujímavosti

Nikdy nedostaneš druhú šancu zanechať prvý dojem. Na základe čoho nás ľudia hodnotia už pri prvom stretnutí?BRATISLAVA -Urobiť prvý dojem trvá len niekoľko sekúnd. Nevýhodou je, že prvý dojem je zvyčajne to, podľa čoho sa riadime, či už je zlý alebo dobrý a názor meníme už len ťažko. Viete čo však prvý dojem vytvára? Vedci objavili , že na ľuďoch si ako prví všímame tieto 4 črty tváre.


V dnešnej povrchnej dobe sa snažíme klásť dôraz na vizuálnu stránku osobnosti. Je síce múdre tvrdiť, že nie je správne súdiť knihu podľa obalu, no robíme to všetci, a to najmä vtedy, keď niekoho vidíme prvýkrát. Prvý dojem zvyčajne pretrvá a ťažké je zbaviť sa najmä zlého. Stačí okamih na to, aby sa niekto rozhodol, že vám nebude veriť a prechovávať voči vám sympatie. Na zhodnotenie toho, či sa nám niekto pozdáva alebo nie, stačí pohľad do jeho tváre.

 

Psychologička Leslie Zebrowitz tvrdí, že kľúčové sú pri hodnotení iných štyri hlavné črty tváre. Svoje zistenia publikovala ešte v roku 2017 v časopise Current Direction in Psychological Science a sú vskutku zaujímavé. Čo nás teda na druhých ľuďoch zaujme na prvý pohľad?

 

Detská tvár

 

Ako spoznáte človeka s  črtami detskej tváre? Vyznačuje sa okrúhlym tvarom, veľkým čelom, veľkými očami a krátkou bradou. Ak niekoho takého vidíme, zvyčajne podvedome začnú fungovať inštinkty, ktoré nám kážu takú osobu chrániť. Správame sa teda milšie a sme trpezlivejší.

 

 

Známa tvár

Máme radi to, čo poznáme, zvyčajne sa teda správame lepšie k ľuďom, ktorí nám niečím pripomínajú osobu, ktorú poznáme a máme radi. Z neznámych vecí máme neraz strach a trochu podozrievavo sa správame aj k ľuďom, ktorí nám prídu celkom cudzí.

 

 

Kondička je dôležitá nielen pre zdravie

Veľa štúdií potvrdilo, že nás pritahuje to čo je na prvý pohľad zdavé. A to nielen čo sa týka postavy, svalovej hmoty či držania tela, týka sa to aj tváre. Ľudí, ktorých na prvý pohľad posúdime ako zdravých, automaticky vnímame zároveň ako múdrejších, lepších, sympatickejších a atraktívnejších.

 

 

Emocionálna podobnosť tváre

Ľudia dosť výrazne sledujú výraz tváre iných. Ak sa teda chystáme niekoho posúdiť, aj výrazy tváre využívame ako veľkého pomocníka Napríklad, nezávisle od toho, ako sa dotyčná osoba skutočne cíti, pokrčené obočie vnímame ako znak hnevu a osobu budeme vnímať ako niekoho, kto je večne nahnevaný.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky PB/ curiosity.com

Foto:  PIXABAYNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok