Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Študent v očkovacom centre.
Študent v očkovacom centre.
25.09.2021 17:03 Zahraničie
Niektorí študenti v Čechách sú zaočkovaní už štyrikrát! Ako je to možné?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.09.2021 17:03 Zahraničie

Niektorí študenti v Čechách sú zaočkovaní už štyrikrát! Ako je to možné?Niektorým zahraničným študentom Česko neuznáva vakcináciu z ich krajiny. Pri ubytovaní na internátoch, čo je podmienka štipendia, sa preto musia pravidelne na vlastné náklady testovať. Niektorí sa však vynašli, no je to pre nich bezpečným riešením?


Informovala o tom rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová. Problémy majú najmä študenti z afrických krajín, konkrétne napríklad 90 študentov z Ghany. Ďalší sú z Číny, Gruzínska alebo Zambie. "Väčšina z nich má hlboko do vrecka. Ak sa nebudú každý týždeň testovať, tak im hrozí vylúčenie z internátu a nám pokuta. Mnoho študentov túto absurdnú situáciu rieši tým, že sa nechajú znovu očkovať aj v Česku, takže už majú niektorí  štyri dávky Pfizeru," upozornila Nerudová.

 

 

Je to bezpečné?

Nechať si aplikovať v krátkej dobe ďalšie dve dávky vakcíny, či už od Pfizer/BioNTech alebo Moderny, je podľa podpredsedníčky vakcinologickej spoločnosti Hany Cabrnochovej nepreverené a riskantné.

 

Možno vás zaujme: Obávate sa chrípky a prechladnutia? Kedy nám hrozia zápaly pľúc?

 

 

"Ak je to človek, ktorý nemá oslabenú imunitu, tak mu to zlepšenie imunity neprináša. Je tu aj otázka reaktogenity (možné reakcie a vedľajšie účinky) po takomto množstvo dávok. Na podanie štyroch dávok žiadne dáta neexistujú. Nie je to postup, ktorý by bol schválený." Dodala, že aj posilňujúca tretia dávka sa odporúča prevažne rizikovým skupinám.

 

Ako sa cudzinec dostane k očkovaniu v Čechách?

K očkovanie sa môžu cudzinci dostať pomerne ľahko. Pokiaľ nedoloží všetky potrebné doklady a štát si nemá ako overiť ich vakcináciu, jednoducho to zamlčia. Zdravotníci v očkovacom mieste nemajú mechanizmy, ako informácie z cudziny získať.

 

 

Možno vás zaujme: Šéf Moderny predpovedal koniec pandémie. Ako to vidí?

 

"Postupujeme podľa pokynov. Musíme tým ľuďom informácie do ISIN (Informačný systém infekčných chorôb) na mieste zaniesť. To môžeme urobiť, len pokiaľ ich zaočkujeme, alebo máme všetky potrebné oficiálne dokumenty a potvrdenie o očkovaní z danej krajiny," povedala Právu hovorkyňa brnianskej fakultnej nemocnice Veronika Plachá. Podmienkou je tiež vakcína schválená Európskou liekovou agentúrou.

 

Podobný problém

Podobný problém riešili začiatkom leta aj cudzinci očkovaní v USA. Tieto certifikáty už Česko uznáva a môže ich platnosť preveriť. Rovnako ako z krajín EÚ a ďalších spriatelených štátov. Popri tom nadviazal rezort zdravotníctva spoluprácu s ďalšími 27 mimoeurópskymi štátmi, pokiaľ ide o preparáty schválené v EÚ. Ide napríklad o Brazíliu, Srbsko, Arménsko alebo Britániu. Dohoda je tiež s Ukrajinou, Tureckom a Severným Macedónskom. 

 

 

Ako by sa dal problém vyriešiť?

Problém je podľa rektorky Nerudovej systémový. Ak by spomenutí študenti bývali na priváte, vôbec by to podľa nej riešiť nemuseli. Keďže však ide o štipendijný program, kde je udelenie víz spojené s ubytovaním na internáte, vzniká tento problém.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: novinky.cz/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok