Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2020Oldrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.01.2018 11:08 Zaujímavosti
Nie všade privítali rok 2018. Ako počítajú čas iné civilizácie?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.01.2018 11:08 Zaujímavosti

Nie všade privítali rok 2018. Ako počítajú čas iné civilizácie?Napriek tomu, že všetci ľudia žijú na tej istej planéte, je medzi nimi obrovský rozdiel. Okrem náboženstiev či politických režimov sa nevieme zhodnúť ani v plynutí času. Zatiaľ čo časť sveta oslávila začiatok roka 2018, v rôznych kútoch sveta majú úplne iné čísla.


Podľa gregoriánskeho kalendára, ktorý je najpoužívanejším kalendárom, teraz plynie rok 2018. Vznikol koncom 16. storočia a je nazvaný podľa pápeža Gregora XIII. Ten sa pokúsil zosúladiť slnečný rok s kalendárnym.

 

 

Podľa čínskeho kalendára je rok 4716

Ide o tradičný čínsky lunisolárny kalendár, ktorý patrí medzi najstaršie známe dátumové systémy. Používajú ho v niektorých častiach Ázie, v Číne, na Taiwane, v Japonsku, Vietname a na Kórejskom polostrove. Využívaný je najmä v náboženskom živote a tradičných obradoch. Za nultý rok čínskeho kalendára sa najčastejšie považuje 2698 p.n.l. - teda začiatok vlády Žltého cisára.

 

 

Podľa kalendára Unix sa nachádzame medzi 1514764800 – 1546300799 sekundami

Kalendár Unix totiž určuje počet sekúnd, ktoré ubehli od 1. januára 1970. Jeho počiatky sa datujú od poslednej úpravy koordinovaného svetového času (UTC), ktorý slúži na zosynchronizovanie celej planéty.

 

 

Hebrejský kalendár počíta rok 5778

Hebrejský alebo židovský kalendár počíta roky od tradičného dátumu stvorenia sveta (AM - anno mundi). Používa sa v judaizme a v Izraeli. Stanovujú sa podľa neho dátumy židovských sviatkov, určujú sa čítania z Tóry počas šabatových bohoslužieb, jarcajt (výročný deň smrti blízkeho príbuzného), žalmy a iné. Pravidlá určovania hebrejského kalendára definitívne stanovil v roku 359 patriarcha Hilel II. Mesiace sa v hebrejskom kalendári počítajú podľa mesačného cyklu, počítanie rokov je prispôsobené slnečnému cyklu.

 

 

Islamský kalendár je len v roku 1439

Islamský letopočet začal v roku 622 (podľa gregoriánskeho kalendára) udalosťou nazývanou Hidžra, kedy prorok Mohamed odišiel z Mekky do Mediny. Zaviedol ho kalif Umar ibn al-Chattáb. Islamský kalendár je lunárny kalendár. Má 12 mesiacov s dĺžkou striedavo 30 a 29 dní. Jeho rok má teda 354 dní a je o 11 dní kratší ako rok gregoriánskeho kalendára. Oba kalendáre sa tak voči sebe pohybujú. Približne raz za 33 rokov sa rozdiel medzi letopočtami zníži o jeden rok.

 

 

Japonci poznajú až 3 kalendáre

Do prijatia gregoriánskeho kalendára v roku 1873 sa v Japonsku používali až tri rozdielne počítania letopočtov: Západný kresťanský letopočet, Japonská éra mien – rok 2018 je rokom Heisei 30 a Cisársky kalendár založený na mýtickom vzniku Japonska cisárom Džimmu v roku 660 p.n.l. Ten sa prestal používať po konci 2. svetovej vojny.

 

 

Thajský kalendár je popredu, v roku 2561

Thajsko v roku 1940 posunulo svoj Nový rok (Songkran) z 13. apríla na 1. januára, v snahe zblížiť krajinu s väčšinou sveta. Thajčania však stále oslavujú aj Songkran rovnako ako Silvester. Thajský lunárny kalendár stále určuje rozmiestnenie sviatkov počas roka. Drvivá väčšina náboženských sviatkov sa odvíja od fázy mesiaca. Najdôležitejšia fáza je spln.

 

 

Etiópia je len v roku 2010

V Etiópii sa Gregoriánsky kalendár nepresadil. Tamojší ľud sa riadi vlastným etiópskym solárnym kalendárom, ktorý vychádza zo starovekého egyptského kalendára a má veľa spoločného s tým juliánskym. Nový rok začína (podľa gregoriánskeho kalendára) 11. septembra. Každý rok má 12 mesiacov po 30 dní + 5 alebo 6 dní, ktoré patria do akéhosi 13. mesiaca. 

 

 

Holocénový kalendár má rok 12018

Holocénový letopočet má byť univerzálnym letopočtom pre celú planétu. Predložil ho Cesare Emiliani len v roku 1993. Jeho výhodou je, že jednotne pokrýva celú históriu ľudstva a zároveň je číslo dobre zrozumiteľné aj pre laikov pri porovnávaní s našim Gregoriánskym letopočtom. Holocénový kalendár je odvodený od holocénu, ktorý začína v roku 10 000 p.n.l. a spája sa s neolitickou revolúciou. Má skratku HE ako Holocene Era, alebo Human Era.

 

Gif: Wikipedia

 

Byzantský kalendár píše rok 7526

Na byzantský kalendár sa dnes už len pamätá, zanikol totiž s pádom byzantskej ríše. Používal sa od 7. storočia n. l. Bol skonštruovaný na základe chronologických úvah v snahe zosúladiť letopočet s počítaním indikcí a zo systémom juliánskych prestupných rokov. Zároveň mal uľahčiť cyklické výpočty Veľkej noci. Byzantský kalendár začína nový rok vždy 1. septembra, nie januára.  Kedysi ale určoval čas pre krajiny východnej pravoslávnej cirkvi a bol oficiálnym kalendárom Byzantskej ríše, Kyjevskej Rusi a Ruska až do roku 1700. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LS

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok