Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.10.2017 14:21 Domov
Nie každá slobodná matka je "dostatočne osamelá," aby dostala dlhšiu materskú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2017 14:21 Domov

Nie každá slobodná matka je "dostatočne osamelá," aby dostala dlhšiu materskúBRATISLAVA - Slobodným matkám materskú dávku pri jednom dieťati Sociálna poisťovňa (SP) vypláca spravidla 34 týždňov. Ak je poistenkyňa osamelá, toto obdobie sa predlžuje o tri týždne a osamelá matka ju teda môže dostávať až 37 týždňov.


Nie každá slobodná matka však podmienku osamelosti automaticky spĺňa. Za osamelú sa nepovažuje osoba, ktorá žije v domácnosti s inou fyzickou osobou a nemusí to byť priamo partner. Takouto osobou môže byť napr. aj rodič, s ktorým sa spoločne podieľajú na úhrade nákladov spojených s chodom domácnosti.

 

O predĺženie poberania dávky materské z dôvodu osamelosti žena žiada krátko pred uplynutím 34. týždňa v pobočke, ktorá jej dávku vypláca. Osamelosť preukazuje čestným vyhlásením o osamelosti, ktorého tlačivo si môže vyžiadať v pobočke, alebo ho napísať aj sama. Vyhlásenie musí obsahovať identifikačné údaje matky a dôvod jej osamelosti. Taktiež nesmú chýbať údaje, či žije sama, alebo s inou fyzickou osobou, či náklady na domácnosť uhrádzajú spolu, alebo len sama, a tiež, že si je vedomá právnych následkov, ak by sa uvedené skutočnosti nezakladali na pravde.

 

Ak poisťovňa zistí nepravdivosť informácií v čestnom vyhlásení, materské za obdobie od začiatku 35. týždňa do konca 37. týždňa odoberie a dávku nevyplatí. Ak už bola vyplatená, matka dieťaťa bude musieť materské vrátiť poisťovni za obdobie, ktoré jej nepatrilo.

 

SP v septembri 2017 vyplatila celkovo 30.369 dávok materské. Po 34. týždni z dôvodu osamelosti ju poberalo 300 matiek.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok