Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová
Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová
30.04.2015 13:53 Domov
Nicholsonová: Nerómske dieťa nebude sedieť vedľa dieťaťa z osady
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.04.2015 13:53 Domov

Nicholsonová: Nerómske dieťa nebude sedieť vedľa dieťaťa z osadyBRATISLAVA - Hrozba, že Slovensko skončí pred európskym súdnym dvorom pre segregáciu rómskych detí, predstavuje podľa poslankyne strany Sloboda a Solidarita (SaS) Lucie Nicholsonovej vážne memento s dvoma rovinami.


 Štát sa podľa nej síce na papieri zaviazal nesegregovať, ale v praxi neurobil nič pre to, aby si "biele dieťa" bez problémov sadlo vedľa rómskeho z osady.
„Peniaze určené na tento účel nechal rozkradnúť jednotlivcami cudzopasiacimi na rómskej otázke s hlúpymi projektmi, namiesto toho, aby to decko z osady umyl. Nezmení to ani zhrozenie Európskej komisie,“ konštatuje Nicholsonová. 

 

Bývalá štátna tajomníčka rezortu sociálnych vecí priznáva, že na Slovensku naozaj cielene posielame deti z osád do špeciálnych (osobitných) škôl. „Tie robia po osadách doslova nábory, uplácajú rodičov, ale aj ich pani riaditeľky,“ uvádza Nicholsonová. Dôvodom sú podľa nej peniaze, keďže v špeciálnych školách sú vyššie normatívy na žiaka. Štát si tak podľa poslankyne liberálov vedome vyrába armádu analfabetov, ktorí nikdy nebudú schopní pracovať a uživiť samých seba. Onedlho na tejto armáde podľa nej stroskotá náš solidárny dôchodkový systém. 

 

„Preto je dobré, že si problém všimla Európska komisia. Ak to povedie napríklad k riešeniu povinnej predškolskej výchovy v osadách, profitovať z toho budeme všetci. Návrh zákona o povinnej predškolskej výchove pre deti z osád predkladám aj na májovú schôdzu,“ dodáva poslankyňa. 

 

Nicholsonová nesúhlasí s námietkou EK, že na školách sa segreguje na základe rasy alebo etnika. „V bratislavskej škole vedľa seba v jednej lavici sedí rómske dieťa s nerómskym. K deťom z osád si to 'biele dieťa' nesadne nie pre farbu pleti, ale preto, že je neumyté, zapácha, má vši a svrab, je hladné, nesústredené, nemá školské potreby, lebo rodičia ich predali alebo nimi založili oheň v chatrči, a nestíha učivo, lebo nechodilo do škôlky,“ vysvetľuje zákonodarkyňa liberálov. 

 

Európska komisia by si podľa jej slov mala uvedomiť, že jej eurofondy na Slovensku sa rozkradli. „Brusel alibisticky zatvára oči, EK ide riešiť, že segregujeme, avšak jedno je isté, kým to dieťa z osady neumyjeme v komunitnom centre a neprejde škôlkou, aby bolo na školu pripravené, niet toho zákona, ktorý by prinútil sedieť 'biele dieťa' vedľa toho z osady,“ uzatvára 

 

Európska komisia začala v stredu 29. apríla voči Slovensku konanie pre nerovnaký prístup k vzdelávaniu rómskych detí. Slovensko porušilo v prípade nerovnakého prístupu k vzdelávaniu rómskych detí antidiskriminačný zákon Európskej únie, uvádza sa v spoločnej tlačovej správe organizácií Amnesty International, Európska sieť proti rasizmu, Európske centrum pre práva Rómov a Nadácia otvorenej spoločnosti. Slovensko je tak druhým štátom po Českej republike, voči ktorému komisia vedie v tomto prípade konanie.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok