NHL: Tatar, Gáborík a Chára asistovali, St. Louis zdolalo Dallas

NETKY.SK • 27 December 2015, 09:17 • 2 min

NEW YORK - Traja slovenskí hokejisti sa v noci na nedeľu bodovo presadili v zápasoch zámorskej NHL.

Tomáš Tatar prispel asistenciou k výhre Detroitu Red Wings na ľade Nashvillu Predators 3:2. Finálnou prihrávkou sa prezentoval aj Marián Gáborík a jeho Los Angeles Kings triumfovali v Arizone 4:3 po predĺžení.

Bod za asistenciu si zapísal do štatistík aj Zdeno Chára, ale na rozdiel od svojich krajanov sa netešil z bodového zisku, keď jeho Boston Bruins prehral na vlastnom ľade s Buffalom Sabres vysoko 3:6. V súboji dvoch najlepších tímov Západnej konferencie St. Louis Blues zdolalo Dallas Stars 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Autorom rozhodujúceho nájazdu bol v deviatej sérii rozstrelu domáci kapitán David Backes.

O triumfe Detroitu v úvodnom zápase "tripu" v Nashville rozhodol v 47. minúte Luke Glendening, ktorý zmenil smer strely Brendana Smitha a brankár Pekka Rinne bol bez šance. "Od začiatku sezóny zdobí chlapcov veľmi dobrá práca pred súperovou bránkou. Veľa gólov sme dali po dorážkach či tečoch. V dnešnom hokeji je to veľmi dôležitý faktor úspechu," pochvaľoval si tréner "červených krídel" Jeff Blashill.

LA Kings v závere tretej tretiny prišli v Arizone o dvojgólový náskok, napokon sa však tešili zo zisku dvoch bodov, keď na začiatku predĺženia rozhodol Anže Kopitar. Rýchlonohý Slovinec sa prehnal cez Viktora Tichonova a bekhendom prekonal brankára Louisa Dominqua. "Všimol som si, že Tichonov trochu zakopol a okamžite som vyštartoval za pukom. Pri nájazde na domáceho gólmana sa mi podarilo trafiť do odkrytej časti bránky," povedal Kopitar pre oficiálnu stránku profiligy.

Boston viedol ešte v polovici tretej tretiny nad Buffalom 3:1, v záverečnej desaťminútovke však predviedli Sabres päťgólový uragán. Chára bol na ľade pri dvoch presných zásahoch a pripísal si na konto dve mínusky. Skvelý výkon podal druhý muž tohtoročného draftu Jack Eichel, ktorý zaznamenal štyri kanadské body, keď dvakrát skóroval i asistoval. Po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu. "Pred rozkorčuľovaním som bol trochu nervózny. Prvýkrát v NHL som nastúpil na zápas v Massachusetts, navyše v uplynulej sezóne som hrával za Boston University. Bol to veľmi atraktívny a vzrušujúci zápas. Spravili sme niekoľko chýb, v závere sme však otočili nepriaznivý vývoj a dosiahli veľké víťazstvo. Teší ma, že sa mi tak darilo pred očami mojich rodinných príslušníkov a kamarátov," netajil nadšenie Eichel.

Edmonton s obrancom Andrejom Sekerom prehral na ľade Vancouveru 1:2 po predĺžení. O oba góly Canucks sa zaslúžil dánsky útočník Jannik Hansen, ktorý v tretej tretine po náraze čelom do bránkovej konštrukcie odišiel do šatne a skončil so stehmi nad ľavým okom. Po ošetrení sa však vrátil na ľad a necelú minútu pred koncom rozhodol. Pre "kosatky" je to vôbec prvé víťazstvo v predĺžení 3 na 3.

Washington si vďaka triumfu 3:1 nad Montrealom upevnil post lídra Východnej konferencie. Capitals natiahli víťaznú sériu na sedem zápasov. Veľkou oporou domácich bol opäť Braden Holtby, ktorý zneškodnil 29 striel a s 22 odchytanými víťaznými duelmi je najúspešnejším brankárom v tejto sezóne. "Do každého zápasu ideme s cieľom zvíťaziť a získať dva body. Série sú dôležité skôr pre novinárov," zdôraznil Holtby.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - BUFFALO SABRES 3:6 (2:1, 0:0, 1:5)

Góly: 26. Beleskey (Miller, Eriksson), 28. Bergeron (Marchand, CHÁRA), 47. Krejčí (Eriksson) - 26. Kane (Ennis, Eichel), 51. O'Reilly (Weber, Franson), 52. Eichel (McCabe), 55. McGinn (O'Riley, Bogosian), 59. Eichel, 60. O' Reilly (Eichel, McGinn). Brankári: Gustavsson - Johnson, strely na bránku: 33:27, 17.565 divákov

TAMPA BAY LIGHTNING - COLUMBUS BLUE JACKETS 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)

Góly: 6. Blunden (Šustr, Condra), 27. Stamkos (Kučerov, Marchessault), 27. Stamkos (Marchessualt, Kučerov), 35. Nesterov (Callahan, Stamkos), 45. Garnson - 10. Bourque (Jenner, Johansen), 24. Hartnell (Wennberg, Prout). Brankári: Bishop - Korpissalo (41. McElhinney), strely na bránku: 25:32. 19.092 divákov

WASHINGTON CAPITALS - MONTREAL CANADIENS 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 7. Kuznecov (Schmidt, Johansson), 22. Beagle (Wilson, Chimera), 52. Chimera (Wilson, Schmidt) - 22. Markov (Gaal, Galchenyuk). Brankári: Holtby - Condon, strely na bránku: 33:30, 18.506 divákov

CAROLINA HURRICANES - NEW JERSEY DEVILS 3:1 (0:0, 1:1, 2:1)

Góly: 30. Pesce (Liles, Nordström), 49. Faulk (E. Staal, Versteeg), 57. Nordström (Faulk) - 42. Palmieri (Cammaleri, Henrique). Brankári: Ward - Schneider, strely na bránku: 25:20, 11 654 divákov

ST. LOUIS BLUES - DALLAS STARS 3:2 pp a sn (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0 1:0)

Góly: 27. Steen (Shattenkirk, Tarasenko), 59. Fabbri (Bouwmeester, Backes), rozh. nájazd Backes - 29. Sceviour (Eakin, Benn), 40. Seguin (Sharp, Goligoski). Brankári: Allen - Niemi, strely na bránku: 37:24, 19.185 divákov

NASHVILLE PREDATORS - DETROIT RED WINGS 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Góly: 7. Forsberg (Ribeiro), 38. Forsberg (C. Smith, Ribeiro) - 6. B. Smith (Marčenko, Dacjuk), 23. Sheahan (Richards, TATAR), 47. Glandening (B. Smith, Helm), Brankári: Rinne - Mrázek, strely na bránku: 26:23, 17.208 divákov

MINNESOTA WILD - PITTSBURGH PENGUINS 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Góly: 39. Zucker (Vanek, Scandella) - 25. Crosby (Peron, Letang), 39. Fehr (Porter, Cullen), 40. Hornqvist (Crosby, Letang). Brankári: Dubnyk - Murray, strely na bránku: 26:32, 19.234 divákov

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 3:4 pp (1:0, 0:0, 2:3 - 0:1)

Góly: 10. Ekman-Larsson (Boedker, Vermette), 57. Vermette (Stone, Boedker), 57. Ekman-Larsson (Domi, Boedker) - 21. Doughty (Martine, Kopitar), 25. Pearson (GÁBORÍK), 27. Brown (Shaw, McBain), 61. Kopitar (Toffolli, Doughty). Brankári: Domingue - Quick, strely na bránku: 27:33, 15.277 divákov

VANCOUVER CANUCKS - EDMONTON OILERS 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 24. Hansen (H. Sedin, D. Sedin), 65. Hansen (Bartkowski, Markström) - 13. Letestu (Korpikoski, Hendricks). Brankári: Markström - Talbot, strely na bránku: 24:33, 18.570 divákov

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 13:15 0 1 1 -1 2 0

Tomáš Jurčo (Detroit) 12:00 0 0 0 -1 0 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 13:01 0 1 1 1 1 0

Zdeno Chára (Boston) 26:18 0 1 1 -2 3 0

Andrej Sekera (Edmonton) 22:36 0 0 0 -1 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/