15. aug. 2020Marcela
Richard Pánik (vpravo)
12.11.2017 09:00 Šport
NHL: Pánik dvomi asistenciami ukončil bodový pôst, dosiahol jubilejný 100.bod

NEW YORK - Slovenský hokejista Richard Pánik pomohol v noci na nedeľu dvomi asistenciami k víťazstvu Chicaga na ľade Caroliny 4:3 po predĺžení.

Ukončil tak svoj bodový pôst v NHL, ktorý trval sedem zápasov. Dvadsaťšesťročný krídelník predtým naposledy bodoval 21. októbra v súboji proti Arizone, keď prispel gólom k výhre 4:2. Pánik navyše dosiahol významný kariérny míľnik, prvou asistenciou v zápase sa dostal na hranicu 100 bodov v NHL.

Chicago prehrávalo 1:3, ale dostalo duel do predĺženia, v ktorom rozhodol Brandon Saad a ukončil 10-zápasové čakanie na gól. Americký útočník mohol skórovať aj skôr, no na začiatku prvej tretiny neprekonal z trestného strieľania bývalého brankára Blackhawks Scotta Darlinga. "Najdôležitejšie je víťazstvo, som rád, že som k nemu prispel. Verím, že góly mi začnú opäť padať, pretože sa dostávam do šancí. V každom prípade tento gól poteší," povedal zámorským médiám Saad, ktorému streleckú pozíciu perfektne vypracoval nováčik Alex DeBrincat. Devätnásťročný krídelník okrem asistencie na víťazný zásah strelil dva góly a prvýkrát v kariére zaznamenal tri body v jednom zápase. Brankár Chicaga Anton Forsberg predviedol 35 úspešných zákrokov a pripísal si prvé víťazstvo v NHL v zápase, v ktorom nastúpil od začiatku. Pánik bol na ľade 14 a pol minúty a okrem dvoch asistencií si pripísal aj dva plusové body. Slovenský útočník sa vďaka prvej asistencii v zápase dostal vo svojom 280. zápase na hranicu 100 bodov v základnej časti. V tejto sezóne zatiaľ nazbieral 10 bodov (5+5).

V dvanásťzápasovom nočnom programe bodoval zo Slovákov aj Tomáš Tatar. Útočník Detroitu zaznamenal v stretnutí s Columbusom jednu asistenciu, no jeho tím prehral doma s Blue Jackets 1:2 po samostatných nájazdoch. Tatar dostal šancu aj v záverečnom rozstrele, svoj pokus však nepremenil. Autorom rozhodujúceho nájazdu bol v deviatej sérii obranca "modrokabátnikov" Jack Johnson. Detroit tak prišiel o rekordnú 12-zápasovú víťaznú sériu v nájazdoch, ktorá trvala od 20. februára 2016. Vtedy nestačili Red Wings na Ottawu. Columbus zastavil štvorzápasovú sériu prehier. V zápase vynikali obaja brankári Jimmy Howard a Sergej Bobrovskij, ktorí počas 65 minút inkasovali len raz. Zákrok zápasu si pripísal v predĺžení Bobrovskij, keď skvelým zásahom nohou zneškodnil obrovskú šancu Andreasa Athanasioua, ktorý sa na neho rútil spoločne s Anthonym Manthom. "Myslel som si, že Mantha bude strieľať, ale ešte mu puk vrátil. Vymrštil som betón, ako sa dalo a nejako som to chytil. Cítil som, že ma puk trafil do päty," povedal pre nhl.com Bobrovskij. Tatar hral takmer 18 minút, zaznamenal tretiu asistenciu v sezóne, mal jednu strelu a plusový bod.

Boston s kapitánom Zdenom Chárom neuspel ani v druhom z dvojice víkendových duelov s Torontom, tentoraz mu podľahol doma 1:4. Hrdinom súboja bol náhradný brankár Maple Leafs Curtis McElhinney, ktorý zaznamenal 38 úspešných zásahov. "Javorové listy" natiahli víťaznú sériu na štyri zápasy, hoci v treťom stretnutí za sebou hrali bez zraneného lídra ofenzívy Austona Matthewsa. "Vyhrať štyri zápasy v jednom týždni je výborné a sme spokojní," povedal tréner Toronta Mike Babcock. Chára bol na ľade 22 minút a 35 sekúnd, do štatistík si zapísal tri zblokované strely.

Winnipeg zvíťazil na ľade Arizony 4:1, slovenský útočník Marko Daňo sa opäť nezmestil do zostavy Jets. Coyotes nevyhrali v úvodných 19-tich zápasoch sezóny ani raz v riadnom čase, čím vyrovnali negatívny rekord NHL Calgary Flames z ročníka 1999/2000. Hráči New Yorku Islanders odčinili predchádzajúcu vysokú prehru v Dallase a z klziska St. Louis si odviezli triumf 5:2. Pred Jaroslavom Halákom dostal v bránke "ostrovanov" prednosť Nemec Thomas Greiss. Islanders vyhrali v riadnom čase na ľade Blues prvýkrát od 6. decembra 2005. Newyorčania mali výborný vstup do zápasu, keď z prvých 12 striel dali tri góly. "Ukázali sme, že máme charakter a dali sme zabudnúť na minulý zápas," povedal zámorským médiám kapitán Islanders John Tavares, ktorý 13. gólom v sezóne otvoril skóre duelu. V ďalšom zápase hokejisti New Yorku Rangers zvíťazili doma nad Edmontonom 4:2. "Jazdci" tak potvrdili výbornú formu, keď triumfovali už v šiestom stretnutí za sebou.

Ottawa vyhrala aj druhý súboj v Štokholme nad Coloradom, tentoraz zdolala Avalanche v riadnom hracom čase 4:3, keď súpera prestrieľala v pomere 40:18. "Lavíny" prehrali tretí duel v rade. V Európe sa hrali riadne zápasy NHL piatykrát v histórii, ale prvýkrát od roku 2011. "Prekročilo to moje očakávania a myslím si, že všetci máme podobné pocity. Bol to dlhý a náročný trip, ale stálo to za to. Môžete sa na to opýtať hocikoho z našej šatne a myslím si, že aj hráči Colorada majú podobný názor," povedal švédsky obranca a kapitán Senators Erik Karlsson. "Z pohľadu výsledkov to nebolo dobré, ale z pohľadu celého týždňa to bolo niečo neuveriteľné," pochvaľoval si trip aj kapitán Colorada, rodák zo Štokholmu Gabriel Landeskog.

O víťazstve Montrealu nad Buffalom 2:1 rozhodol v predĺžení Max Pacioretty. V nadstavenom čase strelil už 10. gól v kariére a vytvoril tak klubový rekord Canadiens. "Diabli" z New Jersey zdolali Floridu 2:1 a zastavili sériu štyroch prehier. Len jeden gól padol vo Philadelphii, kde domáci Flyers prehrali s Minnesotou 0:1. O víťazstve Wild rozhodol vo výbornej forme hrajúci Jason Zucker, ktorý dal svoj šiesty gól v posledných troch zápasoch. Brankár Devan Dubnyk chytil 32 striel "letcov" a zaznamenal druhý shutout za sebou, predtým nepustil za chrbát ani jednu z 41 striel hráčov Montrealu (3:0). Zucker strelil posledných šesť gólov svojho tímu a keď dá aj nasledujúci gól Wild, vyrovná rekord NHL. Sedem gólov za sebou v jednom tíme dali v histórii len dvaja hráči Cy Denneny z Ottawy Senators od 28. februára do 7. marca 1921 a Brian Noonan z Chicaga Blackhawks, ktorému sa to podarilo v čase od 27. do 29. decembra 1991.

"Žraloci" zo San Jose zdolali Vancouver 5:0, druhé čisté konto v kariére zaznamenal brankár Aaron Dell, ktorý zlikvidoval 41 striel Canucks. V repríze posledného finále play off vyhral Nashville nad Pittsburghom 5:4 po nájazdoch, v ktorých rozhodol Filip Forsberg a zariadil štvrtý triumf Predators za sebou. Úspešný debut po výmene z Ottawy zaznamenal v drese Nashvillu Kyle Turris, ktorý strelil gól a pridal asistenciu. Kapitán "tučniakov" Sidney Crosby síce skóroval v nájazdoch, ale inak čaká na gól už 11 zápasov.

NHL - sumáre:

OTTAWA SENATORS - COLORADO AVALANCHE 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)

Góly: 21. Hoffman (Brassard, Karlsson), 30. Stone (Karlsson), 48. Oduya (Thompson, Pageau), 54. Hoffman - 14. Comeau (Barberio, Johnson), 29. Kerfoot (Johnson, Andrighetto), 31. Andrighetto (Kerfoot, Mironov). Brankári: Condon (31. Anderson) - Bernier, strely na bránku: 40:18, 13.396 divákov.

NEW YORK RANGERS - EDMONTON OILERS 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly: 13. Nash (Hayes, Zuccarello), 36. Bučnevič (Shattenkirk, Zuccarello), 39. Nash (Skjei, McDonagh), 60. Grabner (Fast) - 17. Puljujärvi (Nugent-Hopkins, Nurse), 31. McDavid (Lucic, Klefbom). Brankári: Lundqvist - Talbot, strely na bránku: 34:29, 18.006 divákov.

BOSTON BRUINS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Góly: 16. Vatrano (Krug, Miller) - 9. Marner, 15. van Riemsdyk (Kadri, Rielly), 47. Rielly (van Riemsdyk, Marner), 59. Marleau (Hyman, Komarov). Brankári: Rask - McElhinney, strely na bránku: 39:25, 17.565 divákov.

MONTREAL CANADIENS - BUFFALO SABRES 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 42. Shaw (Drouin, Pacioretty), 64. Pacioretty (Danault) - 20. O'Reilly. Brankári: Lindgren - Johnson, strely na bránku: 29:35, 21.302 divákov.

DETROIT RED WINGS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 47. Athanasiou (Kronwall, TATAR) - 2. Panarin (Bjorkstrand, Savard), rozh. nájazd J. Johnson. Brankári: Howard - Bobrovskij, 19.515 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - FLORIDA PANTHERS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 6. Severson (Hayes), 25. Palmieri (Butcher, Hischier) - 28. Bjugstad (Matheson). Brankári: Schneider - Reimer, strely na bránku: 21:33, 16.514 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - MINNESOTA WILD 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 42. Zucker (Dumba, Niederreiter). Brankári: Elliott - Dubnyk, strely na bránku: 32:27, 19.309 divákov.

CAROLINA HURRICANES - CHICAGO BLACKHAWKS 3:4 pp (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)

Góly: 7. McGinn (Ryan, Williams), 10. Skinner, 30. McGinn (Ryan) - 28. DeBrincat (Toews, PÁNIK), 44. DeBrincat (Kane, Kero), 52. Forsling (Seabrook, PÁNIK), 62. Saad (DeBrincat, Forsling). Brankári: Darling - Forsberg, strely na bránku: 38:30, 16.778 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NEW YORK ISLANDERS 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)

Góly: 32. Schenn (Schwartz, Dunn), 47. Upshall (Bortuzzo, Brodziak) - 4. Tavares (Lee), 11. Cizikas (Leddy), 14. Eberle (Ladd), 24. Ho-Sang (Quine, Leddy), 56. Lee (Pelech, de Haan). Brankári: Allen (24. Hutton) - Greiss, 18.761 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - PITTSBURGH PENGUINS 5:4 pp a sn (0:1, 3:1, 1:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 23. Turris (Salomäki), 24. Subban (Forsberg, Arvidsson), 26. Smith (Forsberg, Johansen), 45. Järnkrok (Turris, Smith), rozh. nájazd Forsberg - 12. Rust (Letang), 33. Kessel (Malkin, Letang), 43. Guentzel (Schultz), 48. Dumoulin (Sheary, Kessel). Brankári: Rinne - Jarry, strely na bránku: 28:30, 17.397 divákov.

ARIZONA COYOTES - WINNIPEG JETS 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Góly: 15. Rinaldo (Goligoski, Stepan) - 35. Hendricks, 43. Scheifele (Wheeler, Laine), 49. Connor (Scheifele, Wheeler), 60. Laine. Brankári: Raanta - Mason, strely na bránku: 30:21, 16.078 divákov.

SAN JOSE SHARKS - VANCOUVER CANUCKS 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Góly: 1. Hertl (Braun, Karlsson), 36. Couture (Hertl), 59. Couture (Ward, Hertl), 60. Tierney, 60. Tierney (z tr. strieľania). Brankári: Dell - Markström, strely: 31:41, 17.562 divákov.

Slováci v akcii:

Richard Pánik (Chicago) 14:30 0 2 2 +2 0 0

Tomáš Tatar (Detroit) 17:49 0 1 1 +1 1 4

Zdeno Chára (Boston) 22:35 0 0 0 0 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/