NHL: Gáborík si odkrútil sezónny debut, Kings aj s Budajom zdolali Chicago

NETKY.SK • 27 November 2016, 09:19 • 2 min

NEW YORK - Slovenský hokejista Marián Gáborík si v noci na nedeľu odkrútil súťažný debut v prebiehajúcej sezóne NHL.

Po dvojmesačnej prestávke, ktorú vyplnila liečba zlomenej nohy, naskočil do duelu svojho tímu Los Angeles proti Chicagu a tešil sa z víťazstva 2:1 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 62. minúte Jeff Carter.

Gáborík odohral pri sezónnej premiére takmer dvanásť minút, bránku Scotta Darlinga však neohrozil ani raz. V tej domácej sa opäť predstavil Peter Budaj a pre Kings vychytal piate víťazstvo za sebou. Z devätnástich striel "jastrabov" zastavil osemnásť, vďaka čomu dosiahol 94,7-percentnú úspešnosť. Zneškodnil oba pokusy Richarda Pánika i strelu z hokejky Mariána Hossu. Budaj zaznamenal 12. triumf v prebiehajúcej sezóne a v tejto štatistike je na druhom mieste v celej NHL. O jedno víťazstvo viac má na konte hviezda Montrealu Carey Price. Slovenského brankára po zápase vyhlásili za druhú hviezdu.Budaj nastúpil v bránke Kings 20. krát za sebou. "Cítim sa veľmi dobre a vďakabohu som zdravý. Snažím sa tvrdo pracovať a myslieť stále pozitívne. Čím som starší, tým svoje telo viac poznám. Viem koľko potrebujem trénovať, koľko spať a podobne. Ale dôležité je zdravie," povedal slovenský brankár pre lakingsinsider.com.

Vedenie kalifornského klubu stiahlo Gáboríka z listiny zranených hráčov len niekoľko hodín pred stretnutím so Chicagom a podľa lakingsinsider.com nebolo isté, či doň reálne naskočí. Kouč LA Darryl Sutter pred zápasom zdôraznil: "Najskôr musí hráč na sto percent povedať, či je pripravený, potom musíme to isté urobiť my." Aj preto povolal hlavný kormidelník na rozkorčuľovanie pred duelom dvoch hráčov navyše. V prípade, že by ho Gáborík neabsolvoval, do hry by išiel Kyle Clifford.

Tridsaťštyriročný krídelník napokon nastúpil na zápas základnej časti NHL prvýkrát od 12. februára. Vtedy si poranil koleno a do súťažného kolotoča sa vrátil až v 1. kole play off proti San Jose, ktorému Kings neskôr podľahli 1:4 na zápasy. Nohu si zlomil v závere Svetového pohára 2016.Tréner Kings Sutter bol s výkonom Gáboríka relatívne spokojný. "V priebehu zápasu sa postupne zlepšoval. Chce to čas, kým sa dostane do formy, chýbal deväť týždňov a to je veľa. Dôležité je, aby sa dostal do zápasovej kondície a získal späť istotu v práci s hokejkou," povedal kormidelník "kráľov" pre lakingsinsider.com.

Chicago ukončilo v LA sedemzápasový trip, na ktorom malo bilanciu 3-3-1. "Bol to pre nás dobrý test. Odohrali sme dobré zápasy, no mali sme aj slabšie momenty. Celkovo som spokojný s tým, čo sme predviedli," povedal zámorským novinárom 11-gólový Hossa, ktorý neskóroval štyri zápasy za sebou. Na ľade Kings nenastúpil pre zranenie kapitán "jastrabov" Jonathan Toews. "Veľmi nám chýbal, ťažko nahradiť takého hráča. Napriek tomu sme odohrali celkom dobrý zápas," dodal Hossa. Chicago vyslalo na Budaja len 19 striel. "Hrali sme často v oslabení, preto tak málo striel. Napriek tomu sme si dokázali vytvárať šance. Ale je pravda, že by sme boli radi, keby sme mali viac striel. Najmä v druhej časti zápasu sme sa k nim dostávali menej," uzavrel slovenský krídelník.

Hokejisti Toronta zvíťazili doma nad Washingtonom 4:2 a ukončili trojzápasovú sériu prehier vo Východnej konferencii. Víťazný gól strelil po 22 sekundách tretej tretiny Auston Matthews a po 13-zápasových suchotách skóroval v druhom stretnutí za sebou. V prebiehajúcom profiligovom ročníku má na konte deväť gólov. V stretnutí sa nepredstavil slovenský obranca Martin Marinčin, ktorého meno chýbalo na súpiske Maple Leafs. Dve asistencie si v drese víťazného tímu pripísal center Mitchell Marner a s 18 bodmi dobehol na čele v hodnotení nováčik Patrika Laineho z Winnipegu. Pre zranenie hornej časti tela nenastúpil za Toronto útočník William Nylander, nahradil ho Peter Holland.

Ottawa dotiahla do úspešného konca tretí zápas za sebou, keď v noci na nedeľu zdolala Carolinu 2:1. Víťazstvo Senators zariadil v 57. minúte Kyle Turris, výraznou mierou k nemu prispel aj brankár Craig Anderson s 32 úspešnými zákrokmi. Senators vyhrali deviatykrát o jeden gól, čím vyrovnali Chicago. "Myslením sme nastavení ako na play off, to sa mi veľmi páči. Neporážame sa chybami, hráme veľmi zodpovedne," povedal pre nhl.com tréner Sens Guy Boucher. Kapitán Ottawy Erik Karlsson nastúpil na 500. zápas v NHL a pripísal si asistenciu na víťazný gól.

Montreal otočil zápas v Detroite, kde vyhral 2:1 po predĺžení. O víťazstve lídra celej NHL rozhodol svojím deviatym gólom v sezóne Alex Galchenyuk, keď zakončil spoluprácu s Alexandrom Radulovom. Výborné výkony podali obaja brankári Petr Mrázek a Carey Price. Mrázek v prvej tretine lapačkou chytil takmer istý gól Artturimu Lehkonenovi a postaral sa o jeden z najkrajších zásahov v sezóne. Slovenský útočník Red Wings Tomáš Tatar bol na ľade 18 minút a 35 sekúnd a do štatistík sa zapísal dvomi strelami a dvomi trestnými minútami.

Florida zdolala Columbus 2:1 po nájazdoch. Jediný gól Panthers v riadnom čase strelil veterán Jaromír Jágr, pre ktorého to bol tretí zásah v sezóne. Celkovo si pripísal už 752. gól v kariére. V historických štatistikách je tretí za Wayneom Gretzkym (894) a Gordiem Howeom (801). V bránke "panterov" sa 36 zákrokmi blysol Roberto Luongo, druhýkrát za sebou rozhodol v nájazdoch Alexander Barkov, ktorý na gól v riadnom čase čaká 20 zápasov.

Sidney Crosby strelil svoj 15. gól v sezóne a upevnil si pozíciu najlepšieho kanoniera NHL. Kapitán Pittsburghu vyrovnal 14 sekúnd pred koncom s New Jersey na 3:3 a "tučniaci" potom zdolali súpera v nájazdoch. V nich sa ako jediný presadil Kris Letang. K víťazstvu St. Louis nad Minnesotou (4:3) pomohol dvomi gólmi Jaden Schwartz, ktorý bodoval v šiestich zápasoch za sebou.

sumáre:

TORONTO MAPLE LEAFS - WASHINGTON CAPITALS 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 3. Martin (Marner, Bozak), 24. van Riemsdyk (Sošnikov, Marner), 41. Matthews (Hunwick, Hyman), 52. Kadri (Komarov, Rielly) - 50. Bäckström, 57. Johansson (Bäckström, Ovečkin). Brankári: Andersen - Holtby, strely na bránku: 37:35, 19.051 divákov.

OTTAWA SENATORS - CAROLINA HURRICANES 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 27. Phaneuf (Dzingel), 57. Turris (Ryan, Karlsson) - 12. Aho (Skinner, Slavin). Brankári: Anderson - Ward, strely na bránku: 24:33, 18.042 divákov.

DETROIT RED WINGS - MONTREAL CANADIENS 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 44. Abdelkader (Nielsen, Glendening) - 52. Gallagher (Plekanec, Pateryn), 64. Galchenyuk (Radulov, Weber). Brankári: Mrázek - Price, strely na bránku: 33:24, 20.027 divákov.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 17. Jágr (Barkov, Thornton), rozh. náj. Barkov - 53. Saad (Atkinson, Dubinsky). Brankári: Luongo - Bobrovskij, strely na bránku: 23:37, 13.573 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW JERSEY DEVILS 4:3 pp a sn (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 22. Guentzel (Malkin, Daley), 23. Kühnhackl (Malkin, Oleksy), 60. Crosby (Rust, Malkin), rozh. náj. Letang – 4. Cammalleri (Palmieri), 24. Fiddler, 30. Cammalleri (Zácha, Moore). Brankári: Murray - Kinkaid, strely na bránku: 49:30, 18.615 divákov.

ST. LOUIS BLUES - MINNESOTA WILD 4:3 pp a sn (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 28. Šťastný (Perron), 44. Schwartz (Perron, Pietrangelo), 45. Schwartz (Parayko, Pietrangelo), rozh. náj. Perron - 12. Koivu (Zucker), 30. Haula (Pominville, Niederreiter), 59. Coyle (E. Staal, Koivu). Brankári: Allen - Dubnyk, strely na bránku: 38:31, 19.396 divákov.

COLORADO AVALANCHE - VANCOUVER CANUCKS 2:3 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 32. Grigorenko (Duchene, Söderberg), 44. Iginla (Ťutin, Comeau) - 4. Eriksson (Granlund, Hutton), 42. Burrows (Horvat), rozh. náj. Granlund. Brankári: Pickard - Markström, strely na bránku: 35:31, 15.511 divákov.

LOS ANGELES KINGS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 21. Martinez (Carter, Muzzin), 62. Carter (Doughty, Toffoli) - 12. Kane (Panarin, Keith). Brankári: BUDAJ - Darling, strely na bránku: 29:19, 18.435 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ANAHEIM DUCKS 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 9. Couture (Pavelski, Marleau), 30. DeMelo (Labanc, Schlemko) - 10. Garbutt, 14. Rakell (Perry, Getzlaf), 33. Getzlaf (Kesler, Perry). Brankári: Jones - Bernier, strely na bránku: 23:26, 17.562 divákov.

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 18:08 0 0 0 0 1 0

Richard Pánik (Chicago) 12:17 0 0 0 0 2 0

Tomáš Tatar (Detroit) 18:35 0 0 0 0 2 2

Marián Gáborík (Los Angeles) 11:49 0 0 0 0 0 0

Peter Budaj (Los Angeles) 60:57 18/19 94,7

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/