NHL: Chárov gól pomohol k výhre Bruins, Islanders bez Haláka podľahli Floride

NETKY.SK • 8 Marec 2015, 09:15 • 2 min

NEW YORK - Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v sobotňajšom zápase zámorskej NHL na domácom ľade nad Philadelphiou Flyers 3:2 po predĺžení.

Kapitán medveďov Zdeno Chára otvoril skóre stretnutia v presilovej hre jeho šiestym gólom v ročníku, hostia potom otočili priebeh, no 14 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby vyrovnal Brad Marchand. A rovnaký hráč sa presadil aj v predĺžení, čím zaistil oba body pre domácich bojujúcich o účasť v play off.

V ďalšom stretnutí nestačil New York Islanders na Floridu a prehral 3:4 pp a sn, rozhodujúci nájazd premenil Jonathan Huberdeau. V bránke "ostrovanov" tento raz dostal prednosť Michal Neuvirth pred Jaroslavom Halákom. Obranca Ľubomír Višňovský sa do štatistík nezapísal. V tíme "panterov" chýbal útočník Tomáš Kopecký. Zo Slovákov sa predstavili ešte útočník Marko Daňo z Columbusu, dvojica z Los Angeles Marián Gáborík a Andrej Sekera a útočník Toronta Richard Pánik, ale ani jeden z nich nebodoval a navyše ich tímy prehrali. Nešťastný duel odohral obranca Andrej Meszároš, ktorý sa vo Washingtone zranil už v treťom striedaní a zápas nedohral.

Hrdinom Bostonu bol útočník Brad Marchand, ktorý sa dostal cez hranicu 20 gólov, ale v zápase s Philadelphiou strelil svoje najdôležitejšie dva v sezóne. Nevysoký krídelník najskôr 14 sekúnd pred koncom tretej časti úspešne tečoval strelu Dougieho Hamiltona, vyrovnal na 2:2 a poslal duel do predĺženia. V ňom si zobral takisto hlavného slovo a 68 sekúnd pred koncom nadstaveného času bekhendom zariadil pre Bruins mimoriadne cenné dva body. "Záver zápasu ukázal charakter nášho tímu. Sme mentálne veľmi silní a veríme si. Z víťazstva sa veľmi tešíme," povedal Marchand zámorským médiám. Skóre duelu otvoril v 8. minúte Zdeno Chára. Kapitán Bostonu sa dostal v presilovke k puku na modrej čiare, využil clonu pred brankárom Stevom Masonom a jeho strela švihom skončila až v bránke Flyers. Pre Cháru to bol šiesty gól v sezóne, z toho tretí v početnej výhode. Bruins patrí momentálne priečka zaručujúca play off.

Do zostavy Washingtonu sa po jednozápasovej pauze vrátil ruský "snajper" Alexander Ovečkin a strelil svoj 44. gól v sezóne. "V úvode to nebolo ono. Pár dní som nekorčuľoval a trvali mi chvíľu, kým som sa do toho dostal," povedal Ovečkin. Aj vďaka zásahu najlepšieho strelca NHL vyhrali Capitals nad Buffalom 6:1. V drese Sabres sa už v treťom striedaní zranil slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorého zasiahol strelou Brooks Orpik a spôsobil mu zranenie hornej časti tela. "Bude nám asi chvíľu chýbať, ale nemalo by ísť o nič vážne," povedal pre Buffalo News tréner "šablí" Ted Nolan. Washington v zápase jasne dominoval a svojho súpera prestrieľal v pomere 45:17. Dva asistencie zaznamenal švédsky útočník Nicklas Bäckström a v historických klubových tabuľkách sa so 418 gólovými prihrávkami vyrovnal vedúcemu Michalovi Pivoňkovi.

V Los Angeles rozhodol o víťazstve Pittsburghu jediným gólom v zápase v predĺžení Patric Hörnqvist, keď potrestal chybu Tylera Toffoliho. "Tučniaci" vyslali na bránku len 18 striel, čo je najmenej v sezóne, ale napokon si z ľadu obhajcu Stanley Cupu odniesli víťazstvo. Už deviate čisté konto v sezóne a 37. v kariére si pripísal brankár Pens Marc-Andre Fleury, ktorý zaznamenal 31 úspešných zásahov. Až šesť striel na neho vyslal slovenský útočník Kings Marián Gáborík, ďalšiu pridal obranca Andrej Sekera. "Hrali sme naozaj dobre, ale Fleury bol pre nás tvrdý oriešok," povedal tréner Kings Darryl Sutter. Ruský útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin prišiel o sedemzápasovú bodovú sériu. Vedenie klubu pred zápasom odhalilo na námestí pred halou Staples Center sochu bývalého vynikajúceho útočníka Kings Luca Robitailla, ktorý pracuje pre klub ako šéf obchodných operácií. Najlepší strelec v klubovej histórii je siedmou ocenenou osobnosťou na Star Plaza.

Chrípkou zmietaná Florida dosiahla cenné víťazstvo, keď zdolala NY Islanders 4:3 po nájazdoch. V nich rozhodol Jonathan Huberdeau. V minulom zápase proti Dallasu chýbali "panterom" pre chorobu Willie Mitchell a Jaromír Jágr, teraz skolila choroba obrancu Aarona Ekblada a slovenského útočníka Tomáša Kopeckého. Napriek tomu Florida vybojovala dôležité dva body. V bránke Islanders mal voľno Jaroslav Halák, v obrane nastúpil Ľubomír Višňovský, ktorý strávil na ľade viac ako 22 minút bez bodového zápisu. Víťazstvo vychytal tretí brankár Floridy Dan Ellis, pretože Roberto Luongo aj Al Montoya sú stále zranení.

Pod vysoké víťazstvo St. Louis na ľade Toronta 6:1 sa podpísalo šesť rôznych strelcov. "Bluesmani" na ľade jasne dominovali a domácich prestrieľali v pomere 44:24. "Páčil sa mi náš výkon. Momentálne hráme najlepší hokej v sezóne," pochvaľoval si kouč Ken Hitchcock. Prvou hviezdou duelu bol ruský útočník Vladimir Tarasenko, ktorý strelil svoj 32. gól v sezóne a pridal aj asistenciu. Tri gólové prihrávky si pripísal Jori Lehterä. Slovenský útočník v drese Toronta Richard Pánik nebodoval, zaznamenal dva mínusové body a tri strely. K tomu pridal aj dve trestné minúty za potýčku s Alexom Pietrangelom.

Columbus vypálil na bránku Colorada 44 striel, ale ani raz neprekonal výborného Semjona Varlamova. Ruský brankár zaznamenal 18. shutout v kariére, tretí proti Blue Jackets. Štyri pokusy vyslal na bránku "lavín" slovenský útočník Marko Daňo, ktorý bol na ľade 11:36 minúty, zaznamenal mínusku a dve trestné minúty. Skóre otvoril v presilovke o dvoch hráčov veterán Jaroma Iginla, ktorý dal svoj 21. gól v sezóne a zaznamenal 1211. bod v kariére. V historických tabuľkách sa dotiahol na Bobbyho Clarkea a spoločne sú na 43. mieste.

Tampa Bay zdolala Dallas 5:4, keď si tri asistencie pripísal český útočník Ondřej Palát. Stars nepomohol ani návrat strelca Tylera Seguina, ktorý chýbal 10 zápasov pre zranenie. Seguin strelil dva góly a dostal sa na hranicu 31 presných zásahov. Nashville sa nedostal z krízy ani v zápase s Winnipegom. Predators natiahli sériu prehier už na šesť zápasov, keď podľahli Jets 1:3. Brankár Pekka Rinne prehral s Winnipegom prvýkrát v kariére.

Hokejisti Arizony nenašli recept na brankára Montrealu Careyho Pricea, ktorý chytil všetkých 28 striel "kojotov" a zaznamenal siedme čisté konto v sezóne. Canadiens vyhrali 2:0, keď v 35. minúte otvoril skóre Lars Eller a dve sekundy pred koncom pridal gólovú poistku Brendan Gallagher. Montreal zastavil sériu prehier a vyhral prvý zápas na záver štvorzápasového tripu. "Žraloci" zo San Jose neudržali dvojgólový náskok a prehrali s Vancouverom 2:3. Hrdinom Canucks bol český útočník Radim Vrbata, autor dvoch gólov.

Sumáre NHL:
      BOSTON - PHILADELPHIA 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
      Góly: 8. CHÁRA (Hamilton, Bergeron), 60. Marchard (Hamilton, Eriksson), 64. Marchard (Talbot, Spooner) – 30. Voráček (Streit, Giroux), 56. VandeVelde (Schlutz, B. Schenn). Brankári: Rask - Mason, strely na bránku: 37:31, 17.565 divákov.

TORONTO - ST. LOUIS 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)
      Góly: 43. Boooth (Gardiner, Holland) – 15. Schwartz (Tarasenko, Lehterä), 17. Oshie (Steen, Elliott), 20. Tarasenko (Lehterä, Gunnarsson), 32. Butler (Schwartz, Lehterä), 34. Šťastný (Oshie, Steen), 51. Backes (Steen, Pietrangelo). Brankári: Bernier (21. Reimer) - Elliott, strely na bránku: 24:44, 19.108 divákov.

TAMPA BAY - DALLAS 5:4 (2:1, 0:2, 3:1)
      Góly: 13. Stralman (Palát), 16. Kučerov (Palát, Coburn), 44. Killorn (Callahan, Hedman), 46. Hedman (Johnson, Palát), 60. Boyle – 15. Seguin (Spezza, Jamie Benn), 24. Seguin (Klingberg), 32. Fiddler (Goligoski, Sceviour), 60. Fiddler (Jordie Benn, Sceviour). Brankári: Vasilevskij - Enroth, strely na bránku: 28:35, 19.204 divákov.

FLORIDA - NEW YORK ISLANDERS 4:3 pp a sn (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0, 1:0)
      Góly: 13. Gudbranson, 29. Bjugstad (Jokinen, Petrovic), 50. Huberdeau (Barkov, Jágr), rozh. náj. Huberdeau – 25. Tavares (Lee), 36. Leddy (Tavares, Nielsen), 53. Bailey (Tavares). Brankári: Ellis - Neuvirth, strely na bránku: 18:28, 14.474 divákov.

WASHINGTON - BUFFALO 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)
      Góly: 6. Glencross (Green, Beagle), 26. Beagle (Brouwer, Glencross), 30. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 34. Laich (Wilson), 44. Ward (Glencross, Green), 58. Johansson (Ovečkin, Bäckström) – 3. Larsson (Foligno, Bogosian). Brankári: Holtby - Hackett (34. Lindbäck), strely na bránku: 45:17, 18.506 divákov.

COLUMBUS - COLORADO 0:4 (0:3, 0:0, 0:1)
      Góly: 3. Iginla (Barrie, Tanguay), 4. Landeskog (O'Rielly, Barrie), 10. Duchene, 50. Tanguay (Barrie, Guenin). Brankári: McElhinney (21. Bobrovskij) - Varlamov, strely na bránku: 44:33, 16.599 divákov.

NASHVILLE - WINNIPEG 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
      Góly: 31. Ellis (Smith, Ribeiro) – 15. Frolík (Ladd, Enström), 31. Wheeler (Myers, Stafford), 60. Stafford (Wheeler, Scheifele). Brankári: Rinne - Hutchinson, strely na bránku: 21:26, 17.113 divákov.

ARIZONA - MONTREAL 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
      Góly: 35. Eller (Smith-Pelly), 60. Gallagher (Plekanec, Pacioretty). Brankári: Smith - Price, strely na bránku: 28:35, 14.094 divákov.

LOS ANGELES - PITTSBURGH 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
      Gól: 62. Hörnqvist. Brankári: Quick - Fleury, strely na bránku: 31:18, 18.487 divákov.

SAN JOSE - VANCOUVER 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
      Góly: 8. Karlsson (Vlasic, Thornton), 12. Thornton (Burns, Pavelski) – 20. Vrbata (Bonino, D. Sedin), 37. Horvat, 46. Vrbata (D. Sedin, H. Sedin). Brankári: Niemi - Läck, strely na bránku: 40:34, 17.562 divákov.