NHL: Budajova skvelá séria sa skončila, inkasoval štyri góly a striedal

NETKY.SK • 6 Február 2017, 08:46 • 2 min

New York 6. februára (TASR) - Hokejisti Los Angeles Kings prehrali v nedeľňajšom zápase zámorskej NHL na ľade Washingtonu Capitals vysoko 0:5. Slovenský brankár Peter Budaj chytal do 40. minúty, keď ho vystriedal Jeff Zatkoff. Z 15 striel inkasoval štyri góly a mal 73,3-percentnú úspešnosť zákrokov.

Budaj si v predchádzajúcich dvoch stretnutiach udržal čisté konto, v hlavnom meste USA však dostal gól už v 4. minúte. Prekonal ho dánsky útočník Lars Eller, ktorý tak presekol Budajovu sériu bez inkasovaného gólu, tá sa zastavila na 147:21 min. Kings síce prestrieľali súpera 38:20, ale v koncovke zlyhali a prehrali po piatich víťazstvách v rade. Naopak Washington si po deviatom domácom triumfe v sérii upevnil líderskú pozíciu v NHL so 78 bodmi.

Oporou víťazného mužstva bol brankár Philipp Grubauer, Nemec zneškodnil všetkých 38 striel hostí a dosiahol tretí shutout v sezóne a zároveň i v celej profiligovej kariére. Capitals pred zápasom ocenili svojho kapitána Alexandra Ovečkina, ktorý dostal pamätnú zlatú hokejku za dosiahnutie hranice 1000 bodov. Budajov tímový kolega Marián Gáborík strávil na ľade 17 minút a do štatistík si pripísal jednu strelu na bránku a jednu "mínusku".

V druhom stretnutí zvíťazil Edmonton na ľade Montrealu 1:0 až po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Leon Draisaitl. Slovenský obranca v službách Oilers Andrej Sekera strávil na ľade takmer 23 minút a dvakrát ohrozil súperovho brankára.

NHL - sumáre:

WASHINGTON CAPITALS - LOS ANGELES KINGS 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 4. Eller (Connolly), 19. Johansson (Kuznecov, Orpik), 24. Connolly (Wilson, Alzner), 37. Oshie (Bäckström, Ovečkin), 57. Williams (Johansson). Brankári: Grubauer - Budaj (41. Zatkoff), strely na bránku: 20:38, 18.506 divákov.

MONTREAL CANADIENS - EDMONTON OILERS 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Rozh. nájazd Draisaitl. Brankári: Montoya - Talbot, strely na bránku: 22:32, 21.288 divákov.

NEW YORK RANGERS - CALGARY FLAMES 4:3 (1:1, 0:0, 3:2)

Góly: 9. Nash (Stepan, McDonagh), 42. Grabner (Skjei, Miller), 49. Kreider (Zibanejad, Girardi), 52. Fast (Miller, Grabner) – 7. D. Hamilton (Backlund, Tkachuk), 45. Brouwer (Gaudreau, Monahan), 53. Tkachuk (Backlund). Brankári: Lundqvist - Elliott, strely na bránku: 32:32, 18.006 divákov.

Slováci v akcii:

Marián Gáborík (Los Angeles) 17:00 0 0 0 -1 1 0

Andrej Sekera (Edmonton) 22:53 0 0 0 0 2 0

Peter Budaj (Los Angeles) 39:21 11/15 73,3

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/