Neznámy vesmírny objekt vysiela rádiové signály

NETKY.SK • 28 Január 2022, 09:09 • 2 min
Neznámy vesmírny objekt vysiela rádiové signály

Rotujúci vesmírny objekt, ktorý bol spozorovaný v marci 2018, vyžaroval žiarenie trikrát za hodinu. V tých chvíľach sa stal najjasnejším zdrojom rádiových vĺn viditeľných zo Zeme.

slovakia

left justify in out

Astronómovia si myslia, že vesmírny objekt by mohol byť pozostatok zrútenej hviezdy, presnejšie hustá neutrónová hviezda alebo mŕtvy biely trpaslík, so silným magnetickým poľom. No nie je vylúčené, že by to mohlo byť niečo úplne iné.

 

Štúdia o objave bola zverejnená v časopise Nature.

„Tento objekt sa počas našich pozorovaní objavoval a strácal v priebehu niekoľkých hodín,“ uviedla vedúca autorka štúdie Natasha Hurley-Walker, astrofyzička z Curtin University uzla Medzinárodného centra pre výskum rádiovej astronómie. „To bolo úplne neočakávané. Pre astronóma to bolo trochu strašidelné, pretože na oblohe nie je nič známe, čo by to dokázalo. A je to naozaj dosť blízko od nás – asi 4 000 svetelných rokov ďaleko. Je to na našom galaktickom dvore.“

 

 

Tyrone O'Doherty urobil nezvyčajný objav pomocou ďalekohľadu Murchison Widefield Array vo vnútrozemí Západnej Austrálie. „Je vzrušujúce, že zdroj, ktorý som identifikoval minulý rok, sa ukázal ako zvláštny objekt,“ uviedol vo vyhlásení. „Široké zorné pole a extrémna citlivosť MWA sú ideálne na prieskum celej oblohy a detekciu neočakávaných vecí.“

 

Čo zostalo po smrti masívnej hviezdy?

 

Vzplanuté vesmírne objekty, ktoré sa zdajú byť zapnuté a vypnuté, sú známe ako prechodné javy. „Pri štúdiu prechodných javov sledujete smrť masívnej hviezdy alebo aktivitu zvyškov, ktoré za sebou zanecháva,“ uviedla spoluautorka štúdie Gemma Anderson, astrofyzička ICRAR-Curtin vo vyhlásení. „Pomalé prechodné javy“ – ako napríklad supernovy – sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých dní a po niekoľkých mesiacoch zmiznúť. „Rýchle prechodové javy – ako typ neutrónovej hviezdy nazývanej pulzar – sa rozsvietia a zhasnú v priebehu milisekúnd alebo sekúnd.“

 

 

Tento nový, neuveriteľne jasný objekt sa však každých 18 minút rozsvietil iba na minútu. Výskumníci uviedli, že ich pozorovania sa môžu zhodovať s definíciou magnetaru s ultradlhou periódou. Magnetary zvyčajne vzplanú za sekundu, ale tomuto objektu to trvá dlhšie. „Je to typ pomaly rotujúcej neutrónovej hviezdy, o ktorej sa teoreticky predpovedalo, že existuje,“ povedal Hurley-Walker. „Nikto však nečakal, že priamo odhalí jedenu z nich, pretože sme neočakávali, že budú také jasné. Nejako to premieňa magnetickú energiu na rádiové vlny oveľa efektívnejšie než čokoľvek, čo sme doteraz videli.“

 

Repeating Transient Profile from ICRAR on Vimeo.

 

Výskumníci budú objekt naďalej monitorovať, aby zistili, či sa opäť zapne, a medzitým hľadajú dôkazy o ďalších podobných objektoch. „Viac detekcií astronómom prezradí, či išlo o vzácnu jednorazovú udalosť alebo o obrovskú novú populáciu, ktorú sme si nikdy predtým nevšimli,“ povedal Hurley-Walker.

 

Možno vás zaujme: Nosnej rakete spoločnosti SpaceX hrozí zrážka s Mesiacom



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies