Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.09.2017 09:55 Relax
Nezmeškajte! Čas na zmenu zdravotnej poisťovne sa kráti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.09.2017 09:55 Relax

Nezmeškajte! Čas na zmenu zdravotnej poisťovne sa krátiBRATISLAVA – Ľuďom ostávajú posledné dni na prípadnú zmenu zdravotnej poisťovne (ZP). Prepoistiť sa možno raz ročne, treba tak urobiť do konca septembra.


Zmena bude platiť od januára budúceho roka. Slováci si môžu vybrať medzi troma zdravotnými poisťovňami – štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou alebo súkromnou Dôverou a Union ZP. "Každý z nás má právo na voľbu a zmenu ZP, mnohí však tomu nevenujú dostatok času," povedala Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).

 

Ľudia by sa mali podľa nej pri výbere zdravotných poisťovní oveľa viac zaujímať o benefity, ktoré ponúkajú – od skracovania čakacích termínov na plánované vyšetrenia a operácie, doplatky nad rámec zákona, rozšírené preplácanie preventívnych prehliadok, telefonické konzultácie až po preplácanie inovatívnej liečby.

 

Tieto informácie možno najjednoduchšie nájsť na webe poisťovní. "Nie je tomu celkom tak, že všetky ZP ponúkajú približne rovnaké služby," uviedla Lévyová.

 

Poistenci, ktorí plánujú zmenu zdravotnej poisťovne, by si mali u svojho ošetrujúceho lekára i špecialistu overiť, či má uzatvorenú zmluvu s príslušnou ZP. Práve to je rozhodujúca skutočnosť pre bezproblémové poskytovanie zdravotnej starostlivosti ošetrujúcim lekárom.

 

Pri prepoistení musí poistenec správne podať vyplnenú a vlastnoručne podpísanú prihlášku do novej zdravotnej poisťovne. Tú možno získať na každej pobočke poisťovne, ako aj na jej webovej stránke. Záujemca tiež môže využiť možnosť a zavolať na zákaznícke centrum, kde mu s vyplnením prihlášky pomôžu. Do novej poisťovne ju potom možno doručiť či už osobne, poštou alebo elektronicky.

 

Poistenec, ktorý si podal prihlášku na zmenu zdravotnej starostlivosti a svoje rozhodnutie zmenil, je oprávnený vziať späť podanú prihlášku v lehote do konca septembra kalendárneho roka bez uvedenia dôvodu. Späťvzatie musí byť podané písomne.

 

Ľudia v prípade zmeny až do konca roka používajú preukaz poistenca a európsky preukaz svojej terajšej zdravotnej poisťovne. Poistenci sú povinní oznámiť zmenu svojmu zamestnávateľovi. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2018.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok