Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dom hrôzy
Dom hrôzy
27.03.2018 12:44 Domov
Neslávne známy "Dom hrôzy" na Horehroní sa stáva minulosťou
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.03.2018 12:44 Domov

Neslávne známy "Dom hrôzy" na Horehroní sa stáva minulosťouBREZNO – Bytový dom v Predných Halnách v Brezne, pri hlavnom cestnom ťahu I/66, patril desaťročia k najkontroverznejším stavbám mesta na Horehroní. Obývali ho neprispôsobiví občania, ktorí dlhodobo žili v nevyhovujúcich hygienických podmienkach. Zdevastovaný objekt dostal prezývku "Dom hrôzy". Po utorňajšom búraní sa stáva minulosťou a už nebude špatiť vstup do mesta.


"Táto stavba o Brezne roky vytvárala negatívny obraz, ktorý rozhodne nekorešpondoval s naším záujmom podpory a rozvoja cestovného ruchu v horehronskom regióne i meste. Jej zbúranie bol nevyhnutný krok v snahe zvyšovania atraktivity miestneho prostredia a tiež kvality života našich obyvateľov. Možno sa staneme inšpiráciou aj pre iné mestá," uviedol brezniansky primátor Tomáš Abel.

Radnica zahájila boj proti nelegálnym stavbám na jar v roku 2016 a už vtedy sa zamerala na rôzne "prílepky" a provizórne obydlia postavené bez stavebného povolenia. Bytový dom Predné Halny 10 však predstavoval špecifický prípad. Vlastníkmi bytov boli ich obyvatelia a ich nehnuteľnosti boli zväčša zaťažené veľkými dlhmi. Navyše sťažnosti na nich boli na dennom poriadku a zásahy mestských policajtov tiež.

 

"Chovali tam 13 aj 15 psov na balkónoch, v pivniciach, v bytoch. Ľudia v okolí sa sťažovali, psy ich napádali. Stravy bolo viac okolo domu než dnu. Vyhadzovali odpadky z okien, ktoré potkany, líšky, psy roznášali po celom okolí. Ľudia v blízkosti tam trpeli 20 rokov aj viac," priblížil náčelník Mestskej polície v Brezne Ján Fedor.

 

Samospráva napokon našla riešenie za pomoci súkromnej spoločnosti, ktorá byty odkúpila a vyplatila všetky dlžoby a exekúcie. Mestskí poslanci odsúhlasili, aby stavba prešla do vlastníctva mesta, ktoré zaplatilo kúpnu cenu na základe reálnych nákladov spojených s odkúpením bytov a vyrovnaním podlžností pôvodných vlastníkov. Keďže objekt nevyhovoval základným bezpečnostným ani hygienickým štandardom, mesto po odkúpení zahájilo konanie o odstránení stavby.

 

Podľa primátora väčšina pôvodných obyvateľov si našla bývanie priamo v meste, trom rodinám, ktoré spĺňali podmienky, pridelili mestské nájomné byty v lokalite Hlavina. Ďalší sa ubytovali u svojich príbuzných.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok