Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
29.10.2010 11:51 Zaujímavosti
Neschválením zvýšenia cien plynu hrozia spoločnosti ďalšie straty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.10.2010 11:51 Zaujímavosti

Neschválením zvýšenia cien plynu hrozia spoločnosti ďalšie straty
Manažment spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a.s., podľa hovorcu Ondreja Šebestu predložil valnému zhromaždeniu na schválenie návrh cien plynu pre domácnosti pre rok 2011.
      Návrh vychádza z aktuálneho stavu a predpokladaného vývoja kľúčových faktorov vplývajúcich na nákupnú cenu plynu, ceny ropy a výmenného kurzu eura a amerického dolára. "Valné zhromaždenie návrh manažmentu neschválilo," informoval Šebesta.
      Navrhované zvýšenie od 1. januára 2011 predstavuje v priemere 13,4 %. Dôvodom tejto zmeny je nárast nákupnej ceny plynu, ktorá sa odvíja od ceny ropy a od výmenného kurzu eura a amerického dolára.
      SPP zdôrazňuje, že v dôsledku rozhodnutia valného zhromaždenia hrozia spoločnosti ďalšie straty. "Žiadna spoločnosť si nemôže dovoliť dlhodobo predávať tovar pod náklady," zdôraznil predseda predstavenstva SPP Achim Saul.
      Povinnosťou manažmentu SPP je upozorniť na hroziace škody a pokúsiť sa v roku 2011 zabrániť opakovaniu situácie z roku 2010. Strata spoločnosti v regulovaných segmentoch predaja plynu v roku 2010 dosiahne na základe posledného vývoja cien ropy a kurzu eura a amerického dolára výšku približne 80 miliónov eur.
      O tom, že domácnosti si za plyn od januára 2011 nepriplatia informovali dnes Hospodárske noviny. Štát totiž ako väčšinový akcionár SPP, a.s., stopol snahu jeho manažmentu zvýšiť od nového roku ceny plynu o 13,4 %. Na valnom zhromaždení tak využil tzv. Jahnátkov bič na plynárov, ktorý umožňuje vetovať cenové návrhy ešte pred tým, než sa dostanú na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
      "Za zlé hospodárenie plynárov nemôže platiť spotrebiteľ," zdôraznil hovorca Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR Róbert Merva. Šéf MHV SR Juraj Miškov (SaS) pritom už dlhšie avizuje, že zákon o cenových návrhoch zruší a rozhodovanie tak úplne ponechá na nezávislý regulačný úrad.
      SPP, a.s., je nadnárodná energetická spoločnosť, ktorá  nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Zdroj: TASRreklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok