Nerovnosť príjmov vplýva aj na subjektívnu spokojnosť detí so životom

NETKY.SK • 14 Apríl 2016, 11:29 • 2 min
Nerovnosť príjmov vplýva aj na subjektívnu spokojnosť detí so životom

BRATISLAVA – Slovensko patrí v rámci krajín EÚ a OECD medzi tie, kde nerovnosť medzi stredne a nízko príjmovými domácnosťami najviac vplýva na spokojnosť detí, vyrastajúcich v skromných pomeroch, so životom. Z 35 skúmaných krajín EÚ a OECD sa Slovensko umiestnilo na 26. mieste.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to zo Správy UNICEF o nerovnosti detí v bohatých krajinách, ktorá skúma otázku príjmov, vzdelania, zdravia i celkovej spokojnosti detí.

 

Správa UNICEF o nerovnosti detí v bohatých krajinách, zoraďuje 41 štátov EÚ a OECD podľa toho, ako veľmi zaostávajú deti na konci distribúcie príjmov za ich rovesníkmi nachádzajúcimi sa v strede. "Rozdiel v spokojnosti so životom sa v období rokov 2002-2014 znížil, pretože nižšia skupina si prilepšila viac než stredná," skonštatovala Monika Sasaráková z UNICEF Slovensko.

 

V roku 2014 sedem percent slovenských adolescentov ohodnotilo ich vnímanie spokojnosti so životom na škále od 0 do 10 hodnotou 4 alebo menej. "Údaje ukazujú, že vek, pohlavie a sociálno-ekonomický status mali potenciálny dopad na výsledky: zatiaľ čo u 11-ročných chlapcov bola o niečo vyššia pravdepodobnosť nižšieho skóre ako u dievčat, pre 13- a 15-ročných bola situácia opačná, čiže dievčatá boli náchylnejšie zaradiť sa do spodnej skupiny z hľadiska nespokojnosti so životom," uviedla Sasaráková.

 

Doplnila, že v celkovom hodnotení Správy UNICEF sa Slovensko v rámci všetkých ukazovateľov umiestnilo na 31. mieste z 35 štátov EÚ/OECD, hneď za Belgickom a Luxemburskom, ktoré zdieľajú 29. miesto a pred Talianskom.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona