Nemci v závere uchmatli víťazstvo proti Lotyšom

NETKY.SK • 9 Máj 2015, 07:08 • 2 min

PRAHA - Nemeckí hokejisti urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii MS. Dvomi gólmi v tretej tretine otočili piatkový duel proti Lotyšsku na 2:1 a v tabuľke pražskej A-skupiny sú so šiestimi bodmi priebežne na piatej priečke. Stále tak môžu pomýšľať aj na účasť vo štvrťfinále.

Lotyšský herný prejav bol od úvodných minút kompaktnejší, aktívnejší smerom dopredu a jeho veľkou devízou bola kombinácia. Nemci síce nepôsobili úplne odovzdaným súperom a neraz ohrozili Masalskisa, v konečnom dôsledku však od začiatku ťahali za kratší koniec. V 12. minúte sa o to postaral Daugavinš, ktorého prihrávka našla pred bránkou Darzinša a ten svoju úlohu zvládol - 0:1. Lotyšov naďalej zdobila jednoduchosť a snaha strieľať z každej pozície, ale nemecká obrana napriek niekoľkým zaváhaniam väčšinu pokusov odrazila. Nemci s blížiacim sa koncom pridali, ale ich ofenzívnemu snaženiu chýbala myšlienka. Do zápasu ich vrátil až Sprukts, ktorý za svoj zákrok zamieril predčasne pod sprchy. Lotyšská taktika snahy o pravidelnú streľbu napokon slávila úspech v prospech Nemecka, keď počas 5-minútovej presilovky vyrovnal Wolf a 145 sekúnd pred koncom zaklincoval súpera Plachta. Jeho strela sa so šťastím ocitla za bránkovou čiarou, čo o necelú minútu riadneho hracieho času potvrdil po dlhom telefonáte aj videorozhodca.

Nemcov čaká v nedeľu o 16.15 h domáce Česko, Lotyši nastúpia v O2 aréne už v sobotu v existenčnom dueli o 16.15 h proti Rakúsku.

A-skupina

Nemecko - Lotyšsko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Góly: 47. Wolf (Reimer, Krueger), 58. Plachta - 12. Darzinš (Daugavinš). Rozhodcovia: Nord (Švéd.), Wehrli (Švaj.) - Puolakka (Fín.), Killian (Nór.), vylúčení: 5:1 na 2 min., navyše Sprukts (Lotyšsko) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 15.494 divákov

Nemecko: Endras - Kohl, Goc, Krueger, Müller, Köppchen, Krupp, Baxmann - Kink, Hospelt, Plachta - Oppenheimer, Raedeke, Krämmer - Reimer, Hager, Ehliz - Rieder, Pietta, Wolf - Seidenberg

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - Bukarts, Abols, Cipulis - Saulietis, Berzinš, Skvorcovs

Hlasy /zdroj: ČT Sport/

Matthias Plachta, autor víťazného gólu Nemecka: "Nevidel som puk za bránkovou čiarou, vôbec som si nebol istý a musel som čakať so všetkými na striedačke. Pomohla nám 5-minútová presilovka, v ktorej sa nám podarilo vyrovnať a potom prišiel šťastný gól. Verím, že stále máme šancu postúpiť do štvrťfinále, hoci nás najbližšie čaká duel s Čechmi."

Edgars Masalskis, brankár Lotyšska: "Myslel som, že to nebol gól. Keď som však videl opakované zábery na kocke, bolo jasné, že puk prešiel bránkovou čiarou. O víťazstvo nás obralo vylúčenie Spruktsa. Oni začali hrať lepšie a my sme sa dostali do problémov. Hoci postup do štvrťfinále je už zrejme stratený, budeme ďalej bojovať. Som sklamaný, pretože dve tretiny sme hrali dobre, no mali sme dať viac gólov."

8. Lotyšsko 5 0 1 0 4 7:21 2

/počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body - prvé štyri tímy do štvrťfinále, posledný opúšťa elitnú kategóriu/