Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2018Dušan
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.02.2017 20:18 Zahraničie
Nemci chcú prisťahovalcom komunálne volebné právo pre lepšiu integráciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.02.2017 20:18 Zahraničie

Nemci chcú prisťahovalcom komunálne volebné právo pre lepšiu integráciuBerlín 16. februára (TASR) - Za udelenie komunálneho volebného práva pre cudzincov z nečlenských krajín Európskej únie trvalo žijúcich v Nemecku sa vyslovili autori smernice o ďalšom smerovaní prisťahovaleckej politiky spolkovej republiky z komisie pod vedením podpredsedníčky Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a splnomocnenkyne spolkovej vlády pre migráciu, utečencov a integráciu Aydan Özoguzovej - političky tureckého pôvodu.


Podľa nich patrí k princípom demokracie to, že sa ľudia žijúci v tej istej krajine môžu spolupodieľať na demokratických rozhodnutiach v nej. Návrh predpokladá aj udelenie práva zúčastniť sa na referendách pre cudzincov žijúcich trvalo v Nemecku.

 

Členovia komisie vrátane predstaviteľov politických a hospodárskych subjektov, zástupcov migrantských organizácií a náboženských komunít, ako aj vedeckých ustanovizní zdôraznili, že Nemecko síce nepatrí medzi klasické prisťahovalecké štáty, ako napríklad USA, Kanada alebo Austrália, avšak v priebehu niekoľkých desaťročí sa stalo imigrantskou krajinou, ktorej populácia by bez prisťahovalcov klesla už na 60 miliónov.

 

Kým v radoch skôr narodených a na vidieku je podiel prisťahovalcov nízky, potomkovia imigrantov predstavujú v mnohých mestách majoritu medzi neplnoletými. Migračný pôvod má napríklad v Offenbachu viac ako 80 percent tamojších detí.

 

Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré prinieslo internetové vydanie periodika Die Welt, prisťahovalcom by sa podľa komisie mal uľahčiť prístup k získaniu nemeckého občianstva, znížiť by sa mala hranica minimálneho obdobia stráveného v spolkovej republike potrebná pre podanie žiadosti o občianstvo, otvoriť by sa mala možnosť dvojakého občianstva a podobne. Navyše by zavedenie kvót mohlo uľahčiť zamestnávanie ľudí s migračným pozadím v rôznych podnikoch.

 

Aj keď je Nemecko už dlhší čas prisťahovaleckou krajinou, tamojšia spoločnosť by sa takou spoločnosťou mala ešte iba stať, tvrdia členovia komisie.

 

Spoločnosť, ktorá je v spolkovej republike aktuálne pestrá ako nikdy predtým, potrebuje aj súdržnosť, ktorú 38 členov komisie vidí v právnom poriadku, sociálnom štáte, účasti všetkých zainteresovaných na demokracii a rešpekte k inakosti iných.

Keďže štát nemôže nariadiť súdržnosť, tejto by malo poslúžiť posilnenie iniciatív medzikultúrneho dialógu.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok