Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
25.08.2020 17:05 Zdravie
Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje našu hmotnosť aj správanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.08.2020 17:05 Zdravie

Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje našu hmotnosť aj správanieNedostatok spánku nevyvoláva len chronickú únavu. Môže mať negatívny dopad aj na celkové fungovanie organizmu.


Akonáhle si teda doprajete spánok kratší ako šesť hodín denne, je vysoká pravdepodobnosť, že sa u vás objavia problémy so sústredením, zmeny nálady a správania, nadváha či zdravotné komplikácie.

 

Kruhy pod očami, nálada na bode mrazu, vlčí hlad, ale aj zabúdanie alebo neschopnosť sústredenia - sú všetko príznaky nedostatku spánku, čo sa odráža aj v zle fungujúcom organizme.

 

Podľa odborníkov dospelý človek potrebuje k dokonalej regenerácii organizmu sedem až osem hodín spánku denne. Ak je kratší ako šesť hodín, svoj organizmus tak vystavujete väčšiemu riziku najrôznejších ochorení.

 

Nedostatok spánku sa prejavuje na rôznych úrovniach: metabolických, kognitívnych a v správaní. Únava najprv mení charakter jedinca, ktorý môže byť nervózny, netrpezlivý, nepozorný a začne mať problémy s pamäťou, so sústredením a môžu ho aj začať trápiť úzkosti. 

 

 

Spánok je životne dôležitý, pretože umožňuje telu pripraviť sa na nasledujúci deň. "V noci sa nastavuje metabolická rovnováha na nadchádzajúcich 24 hodín, teda energetická rovnováha. Keď sú biologické hodiny narušené, je narušená aj sekrécia niektorých hormónov, ako je ghrelin (rastový hormón), leptín (hormón sýtosti) alebo kortizol (stresový hormón). Nedostatok spánku naruší metabolizmus, a tým sa zvyšuje riziko vzniku nadváhy, srdcových príhod, cukrovky druhého typu, a dokonca aj niektorých druhov rakoviny," vysvetľuje pre týždenník L'Express profesor Damien Léger z parížskeho Centra pre spánok a bdenie.

 

Spánok a stravovanie
Spánok a jedálniček sú silne prepojené. Po dvoch týždňoch nedostatočného spánku začínajú ľudia výrazne priberať na váhe.

 

Je to dané predovšetkým tým, že vplyvom nevyspania sa menia svoje stravovacie návyky. Túžia oveľa viac po zdrojoch rýchlej energie, teda prevažne cukroch, ale aj tučných jedlách.

 

"Keď je človek unavený, je energetická potreba vyššia. Organizmus si žiada výdatnejšie pokrmy. Ľudia potom vyhľadávajú energeticky bohaté jedlo, a tak postupne naberajú na váhe," vysvetľuje lekárka Corinne Chicheporticheová-Ayacheová.

 

Táto strava a jej trávenie navyše začne ešte viac narušovať samotný spánok. Žalúdok produkuje energiu, ktorá zvyšuje telesnú teplotu, ale kvalitnejšieho spánku jedinec dosiahne, keď teplota naopak mierne poklesne.

 

 

Nedostatok spánku a jeho daň
Spánok dnes ohrozuje celý rad faktorov, zamestnanie (nočné smeny alebo dochádzanie na veľkú vzdialenosť), voľnočasové aktivity, ktoré sú teraz spojené s technológiami, ktorých negatívny vplyv na zaspávanie je známy.

 

"Napríklad je známe, že ľudia pracujúci v noci spia štandardne o hodinu menej než ostatní a zdá sa, že to je jeden z karcinogénnych faktorov, pretože počet rakoviny prsníka a prostaty je u týchto pracujúcich výrazne vyšší," varuje Damien Léger.

 

Bohužiaľ málokto si tieto riziká uvedomuje. Je to dané aj tým, že je veľmi komplikované nedostatok spánku určiť za pravú príčinu ochorenia, pretože chorí majú často viac zdravotných ťažkostí.reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok