Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.06.2018 06:00 Ekonomika
Nedostatok pracovnej sily pociťujú aj v sektore informatiky a telekomunikácií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2018 06:00 Ekonomika

Nedostatok pracovnej sily pociťujú aj v sektore informatiky a telekomunikáciíBRATISLAVA - Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pociťuje na Slovensku aj sektor informatiky a telekomunikácií. Tvrdí to na základe vlastného prieskumu miezd z prvého polroka 2018 personálna agentúra Grafton Slovakia. Novinkou je v tomto smere dopyt po odborníkoch na ochranu dát v súlade s európskym nariadením GDPR, pričom celkovo rastie záujem o inžinierov zaoberajúcich sa bezpečnosťou v informačných technológiách.


Podľa country manažéra spoločnosti Grafton Slovakia Miroslava Garaja sú však žiadané aj ďalšie profesie z odvetvia informatiky a telekomunikácií. Okrem špecialistov orientovaných na nové technológie však neklesá ani záujem o odborníkov na tie staršie. „Zaznamenávame aj vytváranie nových technologických centier a výskumných centier výrobných spoločností. Kritickú situáciu by mohla pomôcť vyriešiť úprava legislatívy týkajúca sa zamestnávania cudzincov z takzvaných tretích krajín a hlbšia podpora duálneho vzdelávania,“ dodáva Miroslav Garaj.

Cudzinci v tomto odvetví sú na pracovnom trhu na Slovensku vítaní aj bez znalosti slovenského jazyka. Ak je spoločnosť prispôsobená na zamestnávanie neslovensky hovoriacich kandidátov, získava tým konkurenčnú výhodu. Stále však zároveň platí, že aspoň čiastočné ovládanie slovenčiny je pre uchádzača plusom. Prevažujú kandidáti z Česka, Poľska, Veľkej Británie a Nemecka.

Práca v sektore informačných technológií pritom ponúka aj viaceré zaujímavé výhody. Na niektorých pozíciách môžu napríklad pracovníci robiť takmer odkiaľkoľvek. „Ponuka pružnej formy spolupráce dokáže vykompenzovať aj nižšiu mzdu, čo je veľmi dôležité, lebo neschopnosť firiem uspokojiť platové očakávania zahraničných kandidátov je pretrvávajúcou témou,“ povedal Garaj.

Zaujímavé je však aj platové ohodnotenie v informačných technológiách či telekomunikáciách. Podľa prieskumu Graftonu pritom aktuálne môže napríklad Windows administrátor v Banskej Bystrici očakávať príjem na úrovni 1 600 eur, databázový programátor v Košiciach zhruba 2 200 eur a PHP programátor v Košiciach až 2 300 eur. V Bratislave zase napríklad grafickí dizajnéri môžu očakávať príjem až na úrovni 2 500 eur.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok