Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. feb. 2023Zoja
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
IT
IT
26.12.2021 20:00 Zaujímavosti
Nedostatok IT odborníkov je celosvetový problém
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.12.2021 20:00 Zaujímavosti

Nedostatok IT odborníkov je celosvetový problémBRATISLAVA – Nedostatku IT odborníkov nečelí iba Slovensko, je to celoeurópsky aj celosvetový problém. Stretávajú sa s ním aj Spojené štáty americké, celá Európa či Spojené arabské emiráty. Keďže títo odborníci ovládajú angličtinu a vedia svoju profesiu vykonávať na diaľku, presúvajú sa za najlepšími ponukami. Krajiny to teda riešia dvomi spôsobmi – zlepšením vzdelávania IT odborníkov alebo prilákaním zahraničných špecialistov. Slovensko si počína v oboch prípadoch pomerne laxne. V rozhovore pre TASR to povedal prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš.


V tomto kontexte Fitoš poukázal na pripravovanú reformu vysokého školstva. Je podľa neho otázne, či prinesie podporu práve tých študijných odborov, ktoré sú výsostne prakticky zamerané. „Pretože pokiaľ budú pracoviská hodnotené za vedeckú činnosť, tak na takýchto praktických odboroch, ako sú informačné technológie, sa budú profesori, docenti a odborní asistenti musieť venovať písaniu prác a štúdií namiesto toho, aby produkovali napríklad profesijných bakalárov, čo je v mnohých prípadoch úplne postačujúca kvalifikácia pre informatika,“ uviedol.

 

 

Ilustroval to na príklade Estónska, kde 70 % IT odborníkov ukončí vzdelávanie bakalárskym štúdiom a potom ide do praxe. Problematiku vysokoškolského vzdelávania by bolo podľa neho dobré uchopiť inak a treba sa pozrieť najmä na odbory, kde sa úspešnosť absolventov pri hľadaní práce blíži k nule. Druhou možnosťou, ako riešiť problém s nedostatkom IT odborníkov, je prilákať ich zo zahraničia. „Takto funguje Česká republika, ktorá zo zahraničia ťahá už študentov a potom aj informatikov. Takto funguje Poľsko, kde je pár stotisíc ľudí z Ukrajiny – samozrejme, nejde len o IT 'itečkárov' - a teraz tam prúdia davy informatikov z Bieloruska,“ porovnal s tým, že Slovensko je však v tomto smere úplne apatické.

 

 

„Naša politická rétorika je taká, že tu nechceme imigrantov, a to napriek tomu, že by išlo o vysokokvalifikovaných ľudí s veľkou pridanou hodnotu. Nie je možné, aby sme na túto rétoriku nedoplatili,“ uviedol s tým, že ITAS spolu s partnermi vytvorila program pre lákanie talentov z tretích krajín. „Podarilo sa nám dostať na Slovensko desiatky šikovných študentov IT z Ukrajiny, pracujeme na príchode moldavských 'itečkárov'. Avšak štát nám s tým pomáha len v obmedzenej miere, chýba systémová podpora podobných projektov,“ uzavrel.

 

 

Možno vás zaujme: Slováci vedia, že kyberbezpečnosť je veľmi dôležitáreklama


reklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok