Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.05.2022 07:00 Zaujímavosti
NEDEĽNÉ ZAMYSLENIE Šesť vecí, ktoré by sme mali vedieť o živote
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.05.2022 07:00 Zaujímavosti

NEDEĽNÉ ZAMYSLENIE Šesť vecí, ktoré by sme mali vedieť o životeŽivot, jeden ľudský príbeh, jedna cesta človeka od narodenia až po smrť, nazvite to akokoľvek, nemenné sa nezmení. K niekomu sa vraj správa pekne, na iného je odporný ako odmeraný milenec, ktorý svojej milej ukazuje odstup.


Jedného vraj zahŕňa darmi, inému, podľa všetkého, tiež niečo dáva, ale namiesto vyčačkaností volí radšej polená.

Či už sa ale usmieva alebo mračí, spoznať ho je pre ľudstvo ako také zrejmé čosi, od čoho sa odvíja každá veľkosť i maličkosť.

Život je síce azda zložitejší na opísanie, ale možno by bolo dobré zapamätať si šesť vecí, vďaka ktorým bude snáď vnímaný inakšie.

 

Šesť vecí

 

Po prvé, nie je pravdou, žeby sa dajako špeciálne vyžíval v nespravodlivosti. Áno, niekto má viac trápení, avšak každý človek bez jedinej výnimky, má rovnakú príležitosť popasovať sa a dokonca i zvíťaziť nad zlom. Ráno čo ráno sme si rovní v šanciach, môžeme buď nadávať, alebo sa pokúsiť byť viac pozdravení s nádejou.

 

 

 

Po druhé, hoc nie všetci sa živíme ako slávni spisovatelia, vo svojej podstate sme autori, či už o tom vieme a či nie. Život čosi namieša, niekam nás pohodí a potom sa usmeje a povie: „Je to na tebe.“

Máme v sebe niečo, čo nám napovedá, aké zápletky skončia dobre a aké, naopak, bolestivo. Sme schopní posúdiť, že isté rozhodnutia nás privedú k nešťastiu, a teda v rukách držíme možnosť vyvarovať sa ich. Spolu so životom vpisujeme, rozpisujeme a prežívame.

 

Po tretie, hovorí sa, že život je prirýchly a uteká na nezastavenie. Pokiaľ však viem, stále sa krúti rovnako, deň za dňom ukladá 24 hodín na výdychy a nádychy. On kráča tak isto, len otázkou je, či ho chceme dobehnúť, či predbehnúť alebo ho chytiť a jednoducho chodiť vedľa neho.

 

 

Po štvrté, život nie je klamár. Nič nesľubuje, nedáva falošné nádeje. Jasne sa vyjadruje, že nie všetko, čo prinesie, bude mať príchuť medu, vďaka čomu láskavo rozdáva čas na prípravu. Smieme sa radovať, ale i si zbierať silu na ťažšie chvíle, ktoré isto-iste nastanú.

 

 

Po piate, život nerozdáva žiadne karty. Nemá totiž ruky, tie Boh vložil do vlastníctva ľuďom. Nie je hráč, lebo to by znamenalo, že si vymýšľa nové a nové pravidlá. On jednostaj existuje v obdobiach, v teple aj v zime, v horšom aj dobrom. My si musíme vytvoriť zásady, podľa ktorých sa mienime správať.

 

 

Určiť si, či bude život viac o nás alebo o nesebeckej láske, či budeme odpúšťať alebo sa donekonečna prehadzovať v zlosti, či budeme meniť alebo radšej necháme, aby okolnosti premenili nás na svoj obraz. Či naplníme poslanie, alebo žitie presedíme.

 

Mohlo by vás zaujímať: NEDEĽNÉ ZAMYSLENIE: Bohatý muž, čo sa nevzdáva majetku a nešťastné rozhodnutia, do ktorých nesmieme zasahovať

 

Po šieste, keď vravíme o živote vo všeobecnosti, je to skôr len akési prežívanie. Je len jeden jediný, čo mu dokáže dať zmysel, jeden jediný, ktorý je jeho tvorcom a darcom. Boh a iba On sám poslal svojho syna, aby sme nežili hocjako, ale aby sme mali život v hojnej miere. Bez Neho nikdy nedosiahneme plnosť, nikdy sa k nej ani nepriblížime. On posilňuje v horšom, rozťahuje úsmev v krajšom, upokojuje v nepokojnom. Je všetko vo všetkom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok