Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ukrajinský systém prepravy plynu končí v roku 2020.
Ukrajinský systém prepravy plynu končí v roku 2020.
13.12.2019 18:19 Zahraničie
Žiadny tranzit cez Ukrajinu nebude, Rusko nepodľahlo vydieraniu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.12.2019 18:19 Zahraničie

Žiadny tranzit cez Ukrajinu nebude, Rusko nepodľahlo vydieraniuMOSKVA – Dnešný deň je konečný termín na podávanie žiadostí o čerpanie paliva prostredníctvom ukrajinského systému prepravy plynu v roku 2020. Keďže žiadne nové dohody neboli prijaté, od 1. januára sa ruský tranzit zastaví.


"13. december je posledným dňom na podanie žiadosti pre európskych prevádzkovateľov o využívaní plynárenskej prepravnej sústavy Ukrajiny, ktorá sa začne v budúcom roku. Zarátava sa sem aj tranzit ruského plynu," oznámil začiatkom mesiaca výkonný riaditeľ Naftogazu Jutij Vitrenko. Nové žiadosti však, ako spomína, od nikoho neobdržali.

 

Aj keď Kyjev prisľúbila Európskej únii, že do roku 2020 zosúladí svoj systém prepravy plynu s požiadavkami Charty v sekcii energetika, chce zaručené dostávať tranzitné platby v priebehu nasledujúcich desiatich rokov, a nie menej ako súčasných troch miliárd dolárov ročne. Presne preto boli v Kyjeve zdržanliví ohľadom prijatia zákona o prevedení prepravného systému plynu do samostatnej spoločnosti, ktorá bude schopná distribuovať kapacitu čerpania plynu prostredníctvom ročných aukcií.

 

V teoretickej rovine  teraz existuje jediný spôsob, ako zachovať ruský tranzit po 31. decembri, a to predlžiť súčasnú zmluvu o jeden rok. Naftogaz s tým kategoricky nesúhlasí, preto sa európske krajiny pripravujú na zablokovanie ukrajinského potrubia.

 

Poľská štátna ropná a plynárenská spoločnosť (PGNIG) v stredu vydala osobitnú správu o pripravenosti zastaviť dodávku ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu od 1. januára 2020.

 

Pripravuje sa aj na zastavenie prepravy aj Slovensko. "Momentálne sme blízko k vypuknutiu novej krízy. Faktom zatiaľ zostáva, že Rusko preruší dodávku plynu cez Ukrajinu", uviedol minister hospodárstva SR Peter Žiga. Je pravdepodobné, že aj vlády v iných európskych krajinách sa takisto pripravujú na prerušenie dodávok a počítajú svoje zásoby paliva.

 

Treba povedať, že nie je dôvod na paniku. Zásobníky plynu krajín EÚ sú v súčasnosti naplnené v priemere až na 92% a obsahujú približne 107 miliárd metrov kubických modrého paliva.

 

Tranzit plynu cez Ukrajinu  

Malo by sa jednať o množstvo menej ako 90 miliárd metrov kubických ročne. To znamená, že dostupné rezervy budú stačiť na nahradenie ukrajinskej trasy na približne 14 mesiacov. Za ten čas vojdú do prevádzky a začnú prepravovať rusky plyn do Európy Nord Stream 2 a Turkish stream.

 

Rusko nepodľahne vydieraniu zo strany Ukrajiny, ale ani nenechá svojich európskych partnerov bez plynu. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  RIA.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok