Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.09.2019 14:57 Ekonomika
NBS prísnejšie reguluje obchodovanie s finančnými rozdielovými zmluvami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.09.2019 14:57 Ekonomika

NBS prísnejšie reguluje obchodovanie s finančnými rozdielovými zmluvamiBRATISLAVA - Národná banka Slovenska bude prísnejšie regulovať oblasť finančných rozdielových zmlúv (CFD). Vydala rozhodnutie o intervenčnom opatrení vo vzťahu k týmto zmluvám, ktoré 3. septembra vstúpilo do platnosti.


"Rozhodnutie obmedzuje uvádzanie na trh, distribúciu, alebo predaj finančných rozdielových zmlúv neprofesionálnym klientom na alebo z územia Slovenskej republiky," informovala NBS.

 

Obmedzenie sa má vzťahovať na poskytovateľov finančných rozdielových zmlúv, teda obchodníkov s cennými papiermi a banky, nevzťahuje sa len na presne stanovené prípady, ktoré určuje rozhodnutie.

 

Finančné rozdielové zmluvy z anglického contracts for difference predstavujú zmluvu medzi dvomi stranami o pohybe ceny aktíva, teda medzi investorom a brokerom. Ide o nástroj, pri ktorom investor jednoducho len špekuluje, či cena aktíva bude rásť alebo klesať, nikdy nevlastní dané podkladové aktívum.

 

"Cieľom návrhu je obmedziť uvádzanie na trh, distribúciu alebo predaj finančných rozdielových zmlúv neprofesionálnym klientom na alebo z územia Slovenskej republiky," uvádza sa v materiáli.

 

 

Slovenský regulátor upozornil na to, že finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku tzv. pákového efektu.

 

"Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov neprofesionálnych investorov," vyčíslila NBS.

 

Orgány dohľadu v rámci Európskej únie upozorňujú na to, že ponuka finančných rozdielových zmlúv klientom sa vyznačuje čoraz viac agresívnymi marketingovými technikami, ako aj nedostatkom transparentných informácií.

 

Ľudia tak v dôsledku nepochopenia tohto nástroja prichádzajú o peniaze. Národná banka Slovenska konštatuje, že na Slovensku je potrebné prijať intervenčné opatrenie aj z dôvodu, že v prípade, ak by nebolo prijaté a v iných členských štátoch Únie, poskytovatelia by začali využívať výhodu regulačnej arbitráže a poskytovať služby z územia Slovenskej republiky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok