Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.10.2018 09:18 Domov
Návštevníci Slovenského krasu sú prekvapení, pýtajú sa, prečo sa tam ťaží drevo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.10.2018 09:18 Domov

Návštevníci Slovenského krasu sú prekvapení, pýtajú sa, prečo sa tam ťaží drevoBRATISLAVA - Správa národného parku Slovenský kras čoraz častejšie čelí otázkam od návštevníkov, prečo sa tam ťaží drevo a vykonávajú sa s tým súvisiace činnosti.


"Nechápu, prečo sú turisti v zákone obmedzovaní v pohybe a ťažká technika sa pohybuje voľne po území," opísal riaditeľ Ján Kilík. Ťažkosti vníma aj pri vymedzení miest, kde sa dočasne nemá ťažiť, napríklad pri hniezdach dravých vtákov. "Preto je potrebné a vhodné začať uvažovať o prevode štátnych lesných pozemkov nachádzajúcich sa v treťom stupni ochrany a vytvoriť väčšie bezzásahové územia. V tomto prípade by sa malo pristúpiť na model, ktorý je zavedený v okolitých krajinách," myslí si. Toto opatrenie má byť súčasťou novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú ministerstvo životného prostredia plánuje v najbližších týždňoch predložiť do medzirezortného pripomienkového konania.

 

Ján Kilík (vľavo)

Zdroj: TASR

 

Podľa šéfa komunikácie Lesov SR Pavla Machavu sa v súčasnosti lesníci správajú tak, ako im dovoľuje zákon. "Pohyb mechanizmov v chránených územiach upravuje zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý v jednotlivých stupňoch ochrany vymedzuje okolnosti, za ktorých je možné pohybovať sa mimo vyznačených trás," povedal.

 

 

Problém nevidí ani v ochrane vtáčích hniezd, rieši ich sieť tzv. chránených vtáčích území. "V prípade zistenia existujúceho hniezda chráneného živočícha upozorní okresný úrad životného prostredia obhospodarovateľa územia a vydá rozhodnutie o individuálnej ochrane tohto hniezdiska. Na zabezpečenie ochrany hniezdneho stromu a okolitého hniezdneho biotopu sa v čase rozmnožovania určí obmedzenie hospodárskej činnosti v okruhu 300 metrov," vysvetlil.

 

Zdroj: TASR

 

Nová legislatíva plánuje rozšíriť princíp bezzásahovosti aspoň na polovicu územia každého národného parku. K tomu má pomôcť presun štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Pre zvyšné územie národných parkov novela ustanovuje, že hospodáriť v lesoch sa má výlučne spôsobom, ktorý zachováva a podporuje ich prirodzené ekologické funkcie.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok