Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.07.2021 11:17 Domov
Návrh zákona o výstavbe nájomného bývania je opäť v parlamente. Sme rodina sľubuje 10 tisíc bytov do piatich rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.07.2021 11:17 Domov

Návrh zákona o výstavbe nájomného bývania je opäť v parlamente. Sme rodina sľubuje 10 tisíc bytov do piatich rokovBRATISLAVA - Hnutie Sme rodina opätovne predložilo do parlamentu návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania. Ten má zabezpečiť výstavbu 10-tisíc štátnych nájomných bytov do piatich rokov.


Pôvodný návrh stiahla strana na žiadosť koaličných partnerov, ktorí sa s ním chceli oboznámiť. Podľa lídra hnutia Borisa Kollára v prípade naštartovania výstavby štátnych nájomných bytov sa ceny nájomného bývania znížia o 30 percent

 

Efektívna výstavba

Je presvedčený, že efektívna výstavba štátnych nájomných bytov si vyžaduje nielen nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého, ktorý má urýchliť stavebné konania, ale aj predmetný návrh zákona.

 

 

Ten podľa hnutia už v prvom roku prinesie pri výdavkoch vo výške dvoch miliónov eur do štátneho rozpočtu viac ako 1,5 milióna eur, v druhom roku viac ako 14,7 milióna eur, v treťom roku takmer 20,6 milióna eur a vo štvrtom roku takmer 31 miliónov eur.

 

Prečítajte si tiež: ROZHOVOR: Situácia v stavebnom sektore je vážna. Ak vláda nezačne konať, kľúčové stavby zostanú nedostavané a Slovensko nevyčerpá eurofondy!

 

Dostupnejšie bývanie pre mladých ľudí
Podľa vicepremiéra Holého návrh zákon vytvára regulačný rámec na to, aby si mladí ľudia i zamestnanci v štátnom aj súkromnom sektore s priemernými príjmami mohli dovoliť vlastné bývanie.

 

Títo ľudia vplyvom nárastu cien nehnuteľností, ako aj dlhodobou nečinnosťou štátu túto možnosť stratili. Ako dodal Holý, výstavba nájomného bývania sa zrealizuje garanciou štátu, a to bez zaťaženia štátneho rozpočtu a verejných financií.

 

 

Naopak, je presvedčený, že výstavba štátnych nájomných bytov bude mať výrazný pozitívny vplyv na štátny rozpočet. Predpokladá, že prvé byty budú môcť byť odovzdané už v roku 2023, pričom verí, že budúcim nájomcom sa odovzdá do roku 2030 okolo 100-tisíc bytov. Výstavba sa bude sústreďovať do krajských miest a do ich okolia.

 

Mohlo by vás zaujímať: Na Slovensku vznikne nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR

 

Mnohé rodiny sa k hypotékam nedostanú

Cieľom je výstavba nájomných bytov s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. Na Slovensku aktuálne chýba podľa Miloša Svrčeka približne 220-tisíc bytov, pričom fyzický nedostatok bytového fondu je spôsobený pružnosťou stavebného priemyslu reagovať na neustále rastúci dopyt po bývaní, ktorý brzdí zastaraný stavebný zákon a dĺžka získania stavebného povolenia.

 

 

S neustálym rastom cien nehnuteľností a sprísňovaním podmienok na hypotekárnom trhu však narastá skupina obyvateľov, ktorí si aj napriek trvalému príjmu nie sú schopní zabezpečiť vlastné bývanie, alebo táto forma bývania predstavuje z dlhodobého hľadiska neúnosné finančné zaťaženie domácnosti.

 

Bývanie by mohlo byť dostupnejšie
Hnutie je presvedčené, že rozvinutý a diverzifikovaný sektor bývania je nevyhnutným predpokladom pre uspokojenie potrieb všetkých skupín obyvateľstva.

 

Segment nájomného bývania predstavuje na Slovensku iba okrajovú formu bývania. Podľa údajov z Eurostatu za rok 2019 tvorí nájomný sektor iba 9,1 percenta z bytového fondu.

 

 

„Nájomné bývanie je preto téma, ktorá v posledných rokoch vzbudzuje čoraz väčšiu pozornosť, a to najmä z dôvodu čoraz väčšej nedostupnosti vlastného bývania pre narastajúcu skupinu obyvateľstva. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa vlastné bývanie stáva nedostupným, je významné zvýšenie trhových cien bytov a súčasne sprísnenie podmienok zo strany Národnej banky Slovenska na získanie hypotekárnych úverov," upozornil Miloš Svrček.
 

Prečítajte si viac: Reforma stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého našla podporu u podnikateľovreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok