Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2020Vladislav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Naša planéta Zem je preľudnená. Ľudia v mnohých regiónoch umierajú od hladu
Naša planéta Zem je preľudnená. Ľudia v mnohých regiónoch umierajú od hladu
03.05.2017 10:14 Zaujímavosti
FOTO Expert varuje! Naša Zem je preľudnená, skutočná migrácia ešte len príde. Ľudstvo sa nastavilo na samozničenie
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.05.2017 10:14 Zaujímavosti

FOTO Expert varuje! Naša Zem je preľudnená, skutočná migrácia ešte len príde. Ľudstvo sa nastavilo na samozničenieNašej planéte Zem nadmerný nárast ľudstva vôbec neprospieva. V roku 2010 dostali úradníci OSN šokujúcu správu od pracovníka z Jemenu, v ktorej upozorňuje na to, že krajina je ako časovaná bomba.


Svet nezničia teroristi z Islamského štátu či Al-káidy, ale neudržateľný rast populácie. Každým rokom v Jemene pribudne približne 700 tisíc obyvateľov, čo je pre krajinu neúnosné. Už teraz majú problém s chudobou, nedostatkom pitnej vody či jedla, lekárov a vysokou mierou nezamestnanosti. Jednoducho povedané, už dnes stojí Jemen na pokraji hladomoru.

 

„OSN práve v Ženeve organizuje donorskú konferenciu, na ktorej sa pokúša zohnať od bohatých krajín 2,1 miliardy dolárov na pomoc Jemenu,“ podotkol bývalý expert Svetovej banky Juraj Mesík. Milióny Jemenčanov sú v kritickej situácii, potrebujú potraviny, lieky a pitnú vodu. „Keby ich počet po roku 2000 nerástol a zostal by na vtedajšej úrovni 18 miliónov, pomoc by možno nepotreboval nikto, alebo skoro nikto,“ hovorí Mesík.

 

Jemen nie je ani zďaleka jediným štátom, ktorý sa nachádza v kritickej situácii. Ľudia trpia hladom v Somálsku či Južnom Sudáne.  Ak si predstavíme situáciu, že na relatívne bohatom Slovensku, ktoré sa umiestnilo na 39. mieste v rebríčku najbohatších krajín sveta a každoročne by sme zaznamenali podobný nárast ako v Jemene, tento populačný nárast by bol pre našu krajinu zdrvujúci. „Predstavme si, že by podobne ako v Jemene rástol počet obyvateľov Slovenska. Povedzme, že na Slovensku v roku 2000 žilo päť miliónov ľudí. Keby sme rástli ako Jemenčania, dnes by nás tu bolo viac ako 7 a pol milióna,“ ráta expert.

 

Nebolo by z čoho financovať zdravotníctvo pre takú obrovskú masu ľudí či stavbu nových škôl. Takýto nárast by zruinoval aj krajiny ako sú Nemecko a Rakúsko. Na Zemi žije viac než 7,5 miliardy obyvateľov, to je o 3,2 miliardy viac ako sú reálne zdroje našej planéty. „Žijeme na ekologický dlh. Už dnes spotrebujeme toľko zdrojov, že by sme potrebovali 1,6 planéty Zem. Tento stav nie je udržateľný,“ upozorňuje Alexander Ač z českého Ústavu výskumu globálnej zmeny.

 

S nárastom populácie súvisia aj klimatické zmeny, ktoré v najbližších rokoch zvyšujú riziko destabilizácie aj v bohatých krajinách. Typickým príkladom je Sýria, ich populačný nárast bol v rozpätí 20-rokoch neúnosný, vyčerpali si prírodné zdroje a dlhoročné suchá k tomu ešte viac prispeli, v roku 2011 sa začala vojna v Sýrii čo spustilo migračnú vlnu.  V celá história ľudstva zaznamenáva migráciu obyvateľstva, či už za lepšími podmienkami alebo pred niečím utekali. V roku 2015 EÚ zažila migračný šok, kedy musela odolávať masovému prívalu prichádzajúcich utečencov.

 

10 krajín, ktoré čaká zásadný nárast populácie:

1. India. Jej populácia by mala do roku 2050 stúpnuť o 467 miliónov ľudí.
2. Nigéria. + 231 miliónov
3. Pakistan. + 101 miliónov
4. Tanzánia. + 93 miliónov
5. USA + 93 miliónov
6. Demokratická republika Kongo. + 83 miliónov
7. Etiópia. + 62 miliónov
8. Filipíny. + 62 miliónov
9. Uganda. + 61 miliónov

10. Keňa. Jej populácia by mala stúpnuť o 56 miliónov

 

Čísla sú prerátané na obdobie rokov 2010 až 2050.

 

Vlády štátov sú si plne vedomé, že s narastajúcou populáciou sa vysporiada príroda sama a, že žiadne preventívne opatrenia nedokážu zvrátiť negatívne dôsledky. „Je možné ich iba zmierňovať alebo hasiť najhoršie dôsledky. Jediná vláda na svete, ktorá sa pokúsila riešiť problém rýchleho populačného rastu, bola Čína, avšak prinieslo to nerovnováhu medzi mužmi a ženami,“ hovorí.

 

Najpravdepodobnejšie je, že túto otázku za nás vyrieši sama príroda, to akým spôsobom sa s nami vysporiada, nikto netuší. Regulácia ľudstva môže mať rôznu podobu ako napríklad epidémie, ozbrojené konflikty v globálnom meradle, hladomor, občianske vojny. 

 

„Ako dlho môže takýto rast pokračovať? Záleží na okolnostiach. Ak sme ochotní vyrúbať všetky dostupné lesy, rozpustiť v kyseline všetky koralové útesy a vyhubiť všetky veľké zvieratá, tak ešte chvíľu môže,“ komentuje Mesík.

 

„Ako dlho môže takýto rast pokračovať? Záleží na okolnostiach. Ak sme ochotní vyrúbať všetky dostupné lesy, rozpustiť v kyseline všetky koralové útesy a vyhubiť všetky veľké zvieratá, tak ešte chvíľu môže,“ komentuje. Keď sa ľudstvo za sebou obzrie, uvidí iba zdevastovanú planétu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ, aktuality

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok