Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tibor Eliot Rostas.
Tibor Eliot Rostas.
26.10.2021 10:23 Domov
AKTUALIZÁCIA: Najvyšší súd odsúdil šéfredaktora magazínu Zem a Vek
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2021 10:23 Domov

AKTUALIZÁCIA: Najvyšší súd odsúdil šéfredaktora magazínu Zem a VekBRATISLAVA - Odvolací súd sa v utorok zaoberal odvolaním oboch procesných strán voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z decembra roku 2019.


Aktualizácia 26. októbra 12:00

 

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR odsúdil šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa na peňažitý trest vo výške 4 000 eur. Verdikt je právoplatný. Súd zamietol odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a aj obžalovaného

 

 

NS SR pokladá prvotný rozsudok ŠTS za správny. Pokiaľ by Rostas peňažitý trest nezaplatil, išiel by do väzenia na 3 mesiace. Obžalovaný si rozsudok nevypočul, keďže ho nevpustili do súdnej siene z dôvodu, že odmietol mať rúško. Jeho obhajca Ľubomír Hlbočan po opustení súdnej siene uviedol, že voči verdiktu podajú dovolanie. Jeho klient peňažitý trest nezaplatí a pôjde radšej na výkon trestu. Nepovažuje jeho konanie za trestné a Rostas je podľa Hlbočana politickým väzňom.

 

Pôvodný článok:

 

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR sa začal zaoberať odvolaním v prípade šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa, obžalovaného z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z konca roku 2019.

 

 

Na verejnom zasadnutí NS SR prerokuje odvolania obžalovaného a prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honza. Obžalovaný nie je v súdnej miestnosti, keďže si odmietol nasadiť rúško. Zastupuje ho jeho obhajca Ľubomír Hlbočan. Senát NS SR napokon rozhodol, že verejné zasadnutie sa uskutoční bez prítomnosti obžalovaného.

 

Prečítajte si tiež: Štefan Harabin si môže vydýchnuť! Zrušili mu obvinenie za to, že verejne vyzýval na nenosenie rúšok

 

Toho prišiel podporiť aj Štefan Harabin, ktorého odmietli vpustiť dovnútra, pretože si nechcel nasadiť rúško.  Na príslušníka ZVJS kričal, že je nepríčetný človek. "Páchate trestnú činnosť. Ja nemám právnu povinnosť nosiť rúško," povedal Štefan Harabin a viackrát vyzval muža, aby si vyzliekol uniformu. 

 

 

Prokurátor vo svojej záverečnej reči navrhol NS SR, aby zamietol odvolanie obžalovaného. Navrhol mu uložiť podmienečný trest odňatia slobody v dolnej sadzbe s tým, že výkon trestu odložia na primeranú skúšobnú dobu. "Žiadam, aby NS SR zrušil napadnutý rozsudok v plnom rozsahu. Žiadam, aby súd NS SR oslobodil Tibora Eliota Rostasa spod obžaloby," vyhlásil vo svojej záverečnej reči obhajca Hlbočan. Podľa jeho slov je prokurátor vo veci zaujatý. Advokát spochybnil vykonané znalecké dokazovanie.

 

Rozoštvanie národa 

 

Samosudca ŠTS v Pezinku odsúdil Rostasa 16. decembra 2019. Dostal peňažný trest vo výške 4 000 eur, prípadne náhradný trest odňatia slobody vo výmere 3 mesiacov, keby nebol schopný zaplatiť. Prokurátor Honz navrhol obžalovanému predtým podmienku s tým, že nežiadal finančnú pokutu. Pri trestnom čine rozširovania extrémistických materiálov vidí najväčšie nebezpečenstvo v porušovaní verejného poriadku a rozoštvávaní národa, respektíve menšín a iných komunít na Slovensku.

 

 

Podľa obžaloby Rostas v máji 2017 zverejnil v časopise článok s názvom Klin Židov medzi Slovanmi, v ktorom uviedol citácie údajných myšlienok rôznych osobností slovenskej histórie, v ktorých vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite.

 

Možno vás zaujme: AKTUALIZÁCIA: T. E. Rostasa uznali za vinného zo šírenia extrémizmu, on sa odvolal

 

Podľa prokuratúry tým uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály a spáchal takýto čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň podľa prokuratúry verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu a náboženskému vyznaniu.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok