Testovaných na slovensku
172875
Infikovaných na slovensku
1522
Infikovaných svetovo
6315824
Úmrtí svetovo
374954
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.08.2017 14:19 Ekonomika
Najväčšia ťažobná spoločnosť diamantov plánuje prevádzkovať doly bez CO2
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.08.2017 14:19 Ekonomika

Najväčšia ťažobná spoločnosť diamantov plánuje prevádzkovať doly bez CO2Najväčšia ťažobná spoločnosť diamantov De Beers chce do piatich rokov prevádzkovať prvé doly na svete, ktoré nevyrábajú oxid uhličitý. Na vývoji spolupracuje s uznávanými vedeckými pracovníkmi.


CO2 neutrálne doly majú zabezpečiť kimberlitovú hlušinu, ktorá bude zachytávať všetky výpary vzniknuté pri ťažbe diamantov. Podľa Alojza Ryšavého, obchodníka s diamantmi a majiteľa ALO diamonds, sa musí prevádzkovateľ vyrovnať s vyššou finančnou náročnosťou tohto nového spôsobu. Príliš vysoké náklady môžu byť dôvodom na zastavenie projektu.

 

 

Kimberlit viaže uhlík

Hornina s názvom kimberlit je známa podzemnými kimberlitovými komínmi, ktoré vznikli sopečnou činnosťou a obsahujú veľké množstvo diamantov. Vedci sa teraz snažia využiť schopnosti kimberlitu viazať uhlík a vytvoriť tak CO2 neutrálne doly, ktoré v tomto ohľade nezaťažujú životné prostredie. Z historického pohľadu sa jedná o prvé rozsiahle vedecké výskumy zamerané týmto smerom. „Technológia na minerálnej karbonácii je už dlhšiu dobu známa, ale zatiaľ neboli skúšané na kimberlitovej hornine. Našim hlavným cieľom je modifikovať známe technológie tak, aby sme získali efektívne a ekonomicky prijateľné riešenie. Veríme, že sa nám to podarí do piatich, maximálne desiatich rokov," dodala Evelyn Mervinová, vedúca projektu.

 

Foto: Pixabay

 

Revolúcia v ťažobnom priemysle

Vedci odhadujú, že kimberlitová hlušina, ktorá zostane v okolí dolov po ročnej ťažbe diamantov, má potenciál nadviazať emisie, ktoré vzniknú počas 10-ročnej ťažby. Nová technológia podľa vedenia výskumného projektu by mohla byť využitá aj pri ťažbe niklu a platiny. „Veríme, že náš výskum bude úspešný a spôsobí revolúciu v celom ťažobnom priemysle tým, že nezanecháme žiadne uhlíkové stopy," dodáva generálny riaditeľ spoločnosti De Beers

Bruce Cleaver.

 

Rozhodne aj finančná náročnosť

Minerálna karbonácia prebieha samovoľne v prírode. Horniny na povrchu zeme reagujú s oxidom uhličitým. Cieľom prebiehajúceho výskumu je maximálna efektívnosť človeka riadeného karbonáciu na čo najvyššej úrovni. Aby sa riešenie v diamantovom ťažobnom priemysle rozšírilo celoplošne, jeho finančná náročnosť musí byť prijateľná. „Peniaze budú rozhodne hrať dôležitú úlohu. Výnosy diamantov sú extrémne finančne náročné a každý diamantový materiál nie je rentabilný," uvádza Alojz Ryšavý, ktorý obchoduje s diamantmi už viac než 20 rokov. Ďalej upresňuje: „Len prípravné práce pred otvorením nového diamantového dolu Gahcho Kué v Kanade stáli 727-tisíc eur."reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LS

Foto:  Michaela HolláNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok