Testovaných na slovensku
170995
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6057122
Úmrtí svetovo
367312
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.08.2019 13:04 Zahraničie
Ktoré krajiny sú najväčšími dlžníkmi Ruska?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2019 13:04 Zahraničie

Ktoré krajiny sú najväčšími dlžníkmi Ruska?MOSKVA – Bielorusko, Ukrajina a Venezuela sa ukázali ako najväčší dlžníci Ruska. Ďalšími veľkými dlžníkmi sú Kuba, Bangladéš a Cyprus.


Bielorusko, Ukrajina a Venezuela majú najväčší dlh voči Rusku zo štátnych pôžičiek, vypočítal to portál RBK na základe zverejnených  informácií.

 

Rusko tradične nezverejňuje informácie o pôžičkách poskytnutých iným štátom. Na verejnosť sa dostanú až vtedy, keď Ruská federácia podpíše medzivládne dohody, ktoré potom ratifikuje Štátna duma. O takýchto pôžičkách hovoria úradníci alebo sú informácie zverejnené štátom, ktorý si požičal.

 

Podľa údajov portálu RBK, najväčším dlžníkom Ruska je Bielorusko – 7,55 miliárd dolárov na 1. júna 2019. Tieto informácie pre portál poskytlo bieloruské ministerstvo financií.

 

Druhé miesto v objeme dlhov voči Rusku obsadila Ukrajina - približne 3,7 miliardy dolárov. Zahŕňa to dlh vo výške 3,075 miliárd dolárov v eurodlhopisoch, ktoré získal Národný fond bohatstva v decembri 2013. Na konci roka 2015 Ukrajina vyhlásila bankrot s týmito cennými papiermi, bez zaplatenia dlhu a konečného kupónu, po ktorom Rusko podalo žalobu proti Ukrajine na anglický súd. Nová ukrajinská vláda tento dlh voči Rusku neuznáva a berie do úvahy iba dlh vo výške 0,61 miliárd dolárov, ktorý sa vytvoril začiatkom 90. rokov.

 

Venezuela je najväčší dlžník Ruska mimo post-sovietskeho priestoru. Podľa oficiálnych údajov z ruského ministerstva financií, je hlavný dlh Venezuely 3,15 miliárd dolárov a mal by sa splatiť do roku 2027. Ruský prezident Vladimír Putin v júni uviedol, že dlh Caracasu voči Moskve dosahuje 3,5 miliardy dolárov.

 

Ďalšími významnými ruskými dlžníkmi sú Kuba (dlh vo výške 3,2 miliardy dolárov), Bangladéš (2 miliardy dolárov) a Cyprus (1,8 miliardy dolárov). Celkový dlh z ruských štátnych pôžičiek Ministerstvo financií napočítalo k 1. mája 2019 na 39,4 miliárd dolárov, z toho 15,8 miliárd dolárov dlhujú krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. Viac ako 5 miliárd dolárov z celkového dlhu sú reštrukturalizované dlhy krajín voči bývalému ZSSR.             reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASS.ru/netky NR

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok