Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
23.03.2023 11:27 Kultúra
Najstaršia najkompletnejšia hebrejská Biblia sa pred predajom vystavuje v Izraeli
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.03.2023 11:27 Kultúra

Najstaršia najkompletnejšia hebrejská Biblia sa pred predajom vystavuje v IzraeliNajstaršia najkompletnejšia hebrejská Biblia je pred predajom v aukcii vystavená v izraelskom meste Tel Aviv. Predpokladá sa, že Codex Sassoon bol vytvorený asi pred 1100 rokmi pisárom v Egypte alebo Levante. Je to najstarší zachovaný príklad jediného rukopisu obsahujúceho všetkých 24 kníh hebrejskej Biblie s interpunkciou, samohláskami a prízvukmi. V máji sa dostane do aukčnej siene Sotheby's v New Yorku, kde by mohla získať 30 až 50 miliónov dolárov (24 až 41 miliónov libier). Mohol by sa stať najdrahším historickým dokumentom, aký sa kedy predal v aukcii, ak víťazná ponuka presiahne 43,2 milióna dolárov zaplatenú pred dvoma rokmi za vzácnu kópiu prvej edície ústavy Spojených štátov amerických.


Hebrejská Biblia obsahuje 24 kníh rozdelených do troch častí: Pentateuch, Proroci a Spisy. Kresťania ich označujú ako Starý zákon.


Text hebrejskej Biblie sa menil až do raného stredoveku, keď židovskí učenci známi ako masoreti začali vytvárať súbor poznámok, ktoré ho štandardizovali.
Aleppský kódex, ktorý bol zostavený okolo roku 930, sa považuje za najuznávanejší masoretský text. Škody spôsobené požiarom v sýrskom meste Aleppo v roku 1947 však znamenajú, že z pôvodných 487 strán sa dnes zachovalo len 295.
Kódexu Sassoon, ktorý ukazuje uhlíkové datovanie, bol vytvorený okolo roku 900, podľa Sotheby's chýba iba 12 strán.
Po prvý krát máme možnosť vidieťtakmer úplnu knihu hebrejskej Biblie so samohláskami, kantiláciou a poznámkami v spodnej časti, ktoré hovoria pisárom, ako by mal byť napísaný správny text,“  povedal Sharon Mintz, senior špecialista na židovské artefakty v Aukčnom dome.

Je to najstarší zachovaný príklad jediného rukopisu obsahujúceho

všetky knihy hebrejskej Biblie s interpunkciou, samohláskami a prízvukmi

 


Storočia anotácií a nápisov odhaľujú, že rukopis predal muž menom Khalaf ben Abraham Izákovi ben Ezechiel al-Attar, ktorý neskôr previedol vlastníctvo na svojich dvoch synov, Ezechiela a Maimona.
V 13. storočí bol kódex venovaný synagóge v Makisine v severovýchodnej Sýrii.
Potom, čo bolo mesto zničené buď Mongolmi neskôr v 13. storočí alebo Timuridmi na začiatku 15. storočia, bol rukopis zverený do úschovy Salámovi ibn Abi al-Fakhrovi.
Potom zmizla v histórii na 500 rokov, kým ju v roku 1929 získal David Solomon Sassoon, ktorý vo svojom dome v Londýne zhromaždil najväčšiu a najvýznamnejšiu súkromnú zbierku hebrejských rukopisov na svete.
Codex Sassoon bol v modernej histórii verejne vystavený iba raz - v Britskej knižnici v roku 1982.
Kurátorka ANU Museum of the Jewish People v Tel Avive, Orit Shaham Gover, uviedla, že očakáva, že na "vzácnej a dojemnej" týždňovej výstave "prvej Biblie, ktorá prežila históriu" sa zúčastní asi 10 000 návštevníkov.
Biblia je základom židovskej kultúry,“ dodala. "Ako Izraelčan a Žid si myslím, že je veľmi dôležité, aby izraelský ľud mohol vidieť túto veľmi dôležitú Bibliu."
 reklama


Zdroj: BBC / Miro

Foto:  BBCNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok