Testovaných na slovensku
11742
Infikovaných na slovensku
450
Infikovaných svetovo
1030424
Úmrtí svetovo
54241
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Oxford, najlepšia univerzita na svete podľa prestížneho rebríčka THE (Times Higher Education).
Oxford, najlepšia univerzita na svete podľa prestížneho rebríčka THE (Times Higher Education).
12.09.2019 16:20 Zaujímavosti
Najlepšou univerzitou sveta je aj naďalej Oxford, prvenstvo obhájil už štvrtý raz v rade
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.09.2019 16:20 Zaujímavosti

Najlepšou univerzitou sveta je aj naďalej Oxford, prvenstvo obhájil už štvrtý raz v radeLONDÝN - Podľa výsledkov hodnotenia prestížnej spoločnosti Times Higher Education (THE) sa najlepšou univerzitou stal Oxford. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, že si prvé miesto dokázala univerzita postrážiť už štvrtý raz po sebe, tak britské univerzity v rebríčku už dlhodobo klesajú. Dobiehajú ich najmä čínske, nemecké či austrálske vysoké školy.


Pokiaľ ide o univerzity v našej krajine, tak v prvej tisícke sa bohužiaľ neumiestnila ani jedna. THE zverejnila tento rebríček podľa svetového meradla počas včerajších hodín. Na druhom mieste sa umiestnila Kalifornská technická univerzita, pred tretím Cambridgeom.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 정인용 (@inyong_jeong_),

 

Z vysokých škôl v krajinách susediacich so Slovenskom mala najlepšie hodnotenie (134. miesto) Viedenská univerzita. Karlova univerzita v Prahe a Semmelweisova univerzita v Budapešti sa prepracovali do piatej stovky. Jagelovská univerzita v Krakove je v siedmej až ôsmej stovke.

Z hľadiska jednotlivých krajín majú v top 200 najviac zástupcov Spojené štáty (60). Nasleduje Británia s 28 univerzitami a Nemecko s 23.

 

 

Z analýzy spoločnosti THE vyplýva, že britské univerzity čelia v celkovom hodnotení, aj napriek opakovanému prvenstvu Oxfordskej univerzity, dlhodobému poklesu. Ten je spôsobený najmä zmenšujúcimi sa investíciami britského verejného sektoru do vzdelávacieho systému v porovnaní s inými regiónmi sveta. Ešte v roku 2016 sa v rebríčku 200 najlepších univerzít sveta umiestnilo 34 britských vysokých škôl oproti 28 v tomto roku. Až 26 britských univerzít pritom počas sledovaného obdobia v hodnotení kleslo, pričom tento trend nesúvisel podľa THE nutne s poklesom ich kvality, ale skôr s rýchlejšie rastúcou kvalitou univerzít v iných krajinách.

 

 

Stephen Conway, riaditeľ oddelenia výskumu na Oxfordskej univerzite, taktiež za týmto trendom podľa THE vidí najmä klesajúce výdavky Spojeného kráľovstva na vedu a výskum. "Celkový príspevok z britských verejných zdrojov pre univerzity v porovnaní s ich nákladmi na vedu a výskum klesol, zatiaľ čo iné časti sveta investujú do vedy a inovácií", uviedol Conway. 

 

 

Simon Marginson, riaditeľ oxfordského Centra pre globálne vysoké školstvo, poukázal na to, že britské univerzity dlho čerpali z tradícií, silnej akademickej kultúry a z britskej globálnej minulosti. Tieto faktory však podľa jeho názoru sami o sebe nedokážu zachovať večne. 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, Instagram, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok