Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Najdôležitejšie správy  zo slovenskej ekonomiky
Najdôležitejšie správy zo slovenskej ekonomiky
30.05.2020 09:32 Ekonomika
Najdôležitejšie správy zo slovenskej ekonomiky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.05.2020 09:32 Ekonomika

Najdôležitejšie správy zo slovenskej ekonomikyRedakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky.


Pokles hostí na Slovensku

Prudký pokles počtu ubytovaných hostí aj počtu prenocovaní v marci bol dôsledkom mimoriadnej situácie vyvolanej novým koronavírusom. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa celkový počet návštevníkov znížil o 65 %, u domácich klesol o 63,9 % a u zahraničných o 66,9 %. Počet prenocovaní bol medziročne nižší o 56 %. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

Počet zaregistrovaných áut za apríl 2020

Majitelia si na Slovensku v apríli zaregistrovali 3424 nových osobných automobilov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď počet registrácií dosiahol 8894 automobilov, ide o 61,5-percentný pokles. Od začiatku roka počet registrovaných osobných vozidiel klesol medziročne o viac ako 10.000 kusov, čo spôsobilo výpadok na tržbách vo výške približne 200 miliónov eur, informoval v pondelok Zväz automobilového priemyslu.

 

 

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie 

Na Slovensku sa zriadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Vznikne transformáciou súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Zmenu odobrila svojím podpisom prezidentka Zuzana Čaputová.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

 

Podpora v nezamestnanosti

Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť opäť dlhšie poberať podporu v nezamestnanosti. Vláda v stredu schválila nariadenie, ktorým sa opätovne predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac. Návrh nariadenia predložilo na rokovanie kabinetu ministerstvo práce v dôsledku mimoriadneho stavu na Slovensku. Vláda už jedno predĺženie tohto obdobia schválila koncom apríla.

 

Pôžičky Európskej únie

Slovensko má získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, ktorými by mohlo pokryť výdavky na pomoc trhu práce počas mimoriadnej situácie v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z návrhu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorý v stredu schválila vláda. Parlament ho má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

 

Cestovné kancelárie a riešenie zrušených zájazdov

Cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Vyplýva to zo zákona o zájazdoch, ktorý podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ak pre mimoriadnu situáciu na Slovensku alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária môže zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy. Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hydrotour (@hydrotour),

 

Bezplatná železničná doprava bude obnovená

Od pondelka (1. 6.) bude obnovená bezplatná železničná preprava pre všetkých žiakov a študentov. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) podpísal rozhodnutie, ktorým sa vlaky zadarmo pre túto skupinu znova spúšťajú.

 

 

Obnovená bude aj letecká doprava

Občanom s trvalým alebo prechodným pobytom v Slovenskej republike je od štvrtka podvečer umožnené letecky vycestovať súkromnou dopravou s kapacitou do 20 cestujúcich z bratislavského Letiska M. R. Štefánika do ôsmich európskych krajín - Česka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska. O čiastočnom uvoľnení pravidiel pre nepravidelnú obchodnú leteckú dopravu rozhodol Ústredný krízový štáb.

 

Koronavírus v zariadeniach sociálnych služieb

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo v spolupráci so samosprávami a odbornými organizáciami plán zmierňovania opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 v zariadeniach sociálnych služieb. Plánom sa bude zaoberať v pondelok (1. 6.) konzílium odborníkov a pokiaľ ho schvália, začne sa realizovať od stredy (3. 6.). Postupné uvoľňovanie opatrení plánuje MPSVR uskutočniť v štyroch krokoch a sociálne služby by sa mohli priblížiť k štandardnému fungovaniu už od 1. júla, informovalo v piatok ministerstvo.

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok