Holandské kráľovské aerolínie KLM sú najstaršími fungujúcimi aerolinkami na svete a v pondelok 7. októbra oslavujú 100 rokov. Hoci holandské aerolinky museli v Európe v 2. svetovej vojne pozastaviť prevádzku a v roku 2004 sa zlúčili s Air France, v letectve sú brané ako najdlhšie fungujúce.
V roku 1919 mladý letecký poručík Albert Plesman zasponzoroval leteckú výstavu ELTA v Amsterdame. A bol to taký úspech, že sa zrazu objavilo množstvo záujemcov o podieľanie sa na založenie holandských aeroliniek.
Ešte pred samotným vznikom aeroliniek im kráľovná Wilhelmina udelila titul "kráľovský". A 7. októbra 1919 skutočne osem holandských biznismenov založilo KLM ako jednu z prvých komerčných aeroliniek na svete. Plesman sa stal ich prvým správcom a riaditeľom.
Prvý let aeroliniek KLM sa uskutočnil 17. mája 1920, keď prvý pilot Jerry Shaw absolvoval cestu z londýnskeho letiska Croydon do Amsterdamu. Letel pritom so strojom De Haviland DH-16, ktorý mala spoločnosť vypožičaný od firmy Aircraft Transport and Travel.
Na palube boli dvaja britskí novinári. Počas roka 1920 prepravili aerolínie 440 pasažierov a 22 ton nákladu. Až v roku 1921 začali KLM prevádzkovať pravidelné linky.
Prvou výzvou bola Batávia
Prvý medzikontinentálny let sa konal slávnostne 1. októbra 1924 a cieľovou destináciou bola Jakarta, ktorá vtedy niesla názov Batávia. Tá bola v tom čase ešte súčasťou kolónie zvanej Holandská východná India. Trvalo to však bezmála ďalších päť rokov, než bol zavedený pravidelný let medzi Amsterdamom a Batáviou. Až do začiatku druhej svetovej vojny išlo o najdlhšiu pravidelnú leteckú linku na svete.
Už v roku 1926 KLM ale ponúkali lety do Rotterdamu, Bruselu, Paríža, Londýna, Brém, Kodane, Malmö a samozrejme do domovského Amsterdamu. Na lety v tom čase používali predovšetkým lietadlá Fokker F.II a Fokker F.III.
Z týchto pomerne skromných začiatkov vyrástla letecká spoločnosť, ktorá v dnešnej dobe vlastní až 120 lietadiel, lieta do 145 destinácií a zamestnáva približne 35-tisíc pracovníkov.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.