Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nagasaki si pripomína výročie bombového útoku.
Nagasaki si pripomína výročie bombového útoku.
09.08.2021 07:53 Zahraničie
Nagasaki si pripomenulo 76. výročie atómového bombardovania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2021 07:53 Zahraničie

Nagasaki si pripomenulo 76. výročie atómového bombardovaniaTokio - Nagasaki si v pondelok pripomenulo 76. výročie atómového bombardovania zo strany USA. Jeho starosta vyzval Japonsko, USA a Rusko, aby urobili viac pre likvidáciu jadrových zbraní.


Starosta Tomihisa Taue vo svojom príhovore v parku mieru v Nagasaki vyzval japonskú vládu, aby sa ujala vedenia pri vytváraní zóny bez jadrových zbraní v severovýchodnej Ázii, a nie aby zostala pod americkou jadrovou ochranou, čím reagoval na prísľub USA nepoužívať na obranu jadrové zbrane.

 

 

Súvisiaci článok: Japonci si dnes pripomenuli 76 rokov od zhodenia atómovej bomby na Hirošimu

 

Taue tiež vyzdvihol, aby USA a Rusko, ktoré majú doposiaľ najväčší arzenál, urobili viac pre jadrové odzbrojenie. Vyjadril znepokojenie nad tým, že jadrové štáty ustúpili od úsilia o odzbrojenie a modernizujú a miniaturizujú jadrové zbrane.

 

„Skúste sa zamerať na vybudovanie zóny bez jadrových zbraní v severovýchodnej Ázii, ktorá by namiesto jadrového dáždnika vytvorila nejadrový dáždnik a bola by krokom v smere do sveta bez jadrových zbraní.”

 

Taue vyzval japonskú vládu, aby urobila viac pre prijatie opatrení zameraných na jadrové odzbrojenie. Vyzval japonskú vládu a zákonodarcov, aby rýchlo podpísali Zmluvu o zákaze jadrových zbraní z roku 2017, ktorá nadobudla účinnosť v januári. Tokio sa zrieka vlastníctva, výroby alebo držania jadrových zbraní, ale ako spojenec USA Japonsko hostí 50 000 amerických vojakov

 

Presne v čase 11:02, v  momente, kedy bombardér B-29 zhodil plutóniovú bombu, venovali obete Nagasaki a ďalší účastníci obradu minútu ticha, aby si uctili viac ako 70 000 mŕtvych.

 

 

K bombardovaniu z 9. augusta 1945 došlo tri dni po tom, čo USA urobili prvý atómový útok na Hirošimu, pričom zahynulo 140 000 ľudí. Japonsko sa vzdalo 15. augusta, čím sa skončila druhá svetová vojna.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: apnews.com/ Netky KP

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok