Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pamätník Chatama Sofera môže byť ďalším zápisom SR v zozname UNESCO.
Pamätník Chatama Sofera môže byť ďalším zápisom SR v zozname UNESCO.
25.10.2021 15:28 Domov
Na zoznam UNESCO môže pribudnúť pamätník Chatama Sofera
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2021 15:28 Domov

Na zoznam UNESCO môže pribudnúť pamätník Chatama SoferaBRATISLAVA - Židovský cintorín udržiavali do roku 1943, keď však padlo rozhodnutie o výstavbe neďalekého tunela, bol zrušený a pozostatky premiestnené.


Areál pôvodného židovského cintorína na nábreží Dunaja a miesto posledného odpočinku niekdajšieho bratislavského rabína Chatama Sofera je jednou z potenciálnych slovenských lokalít pre ďalší zápis SR do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Historická pamiatka

Predstavitelia Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Bratislava oznámili spustenie iniciatívy smerujúcej k zápisu s podporou Pamiatkového úradu (PÚ) SR i Stálej delegácie SR pri UNESCO. Ľubica Pinčíková z odboru národných kultúrnych pamiatok a pamiatkových území PÚ upozorňuje, že zatiaľ je v tomto prípade zhoda na tom, že o tejto lokalite, ako budúcom slovenskom návrhu, možno uvažovať.

 

 

Predseda ŽNO Bratislava Tomáš Stern pripomenul, že areál spomenutého cintorína, ktorý verejnosť pozná ako Pamätník Chatama Sofera, tvorí 23 náhrobkov, ktoré sa napriek celkovej asanácii cintorína v období Slovenského štátu dochovali na pôvodnom mieste až do dnešných dní.

 

"Staronový cintorín pred asanáciou v rokoch 1942 - 1943 pôvodne tvorilo približne 1 500 hrobov,“ dodal o pamiatke, ktorej dejiny siahajú do konca 17. storočia.

 

Svetové dedičstvo

Pinčíková pripomenula, že Pamätník Chatama Sofera je na tzv. predbežnom zozname navrhovaných lokalít na zápis na Zoznam svetového dedičstva UNESCO od roku 2002.

 

"Samotnej nominácii musí predchádzať podrobný a starostlivý prípravný proces, ktorý musí na konci precizovať a verifikovať pamiatku ako unikátne, jedinečné miesto z pohľadu svetového dedičstva,“ zdôraznila odborníčka.

 

 

Riaditeľ Slovenského inštitútu v Jeruzaleme Jakub Urik vidí v iniciatíve perspektívny výrazný projekt posilnenia spolupráce v oblasti kultúry medzi SR a Izraelom, na ktorý môžu nadväzovať ďalšie kultúrne a umelecké aktivityDejiny židovskej komunity v Bratislave siahajú do 13. storočia, prvé písomné zmienky o židovskom cintoríne sa datujú však až okolo roku 1640.

 

Väčšinu hrobou premiestnili

Na pôvodnom cintoríne sa pochovávalo do polovice 19. storočia, potom židovská komunita pochovávala svojich členov na ortodoxnom a neskôr na neologickom cintoríne na neďalekej Žižkovej ulici.

 

Starý cintorín bol udržiavaný do roku 1943, keď sa v dôsledku výstavby blízkeho tunela  rozhodlo o jeho likvidácii. Väčšinu hrobov exhumovali a ostatky preniesli na neďaleký ortodoxný cintorín, na mieste nechali iba malú skupinu 23 hrobov bratislavských učencov, sústredených okolo hrobu Chatama Sofera (jedného z najvýznamnejších židovských učencov 19. storočia), ktorú prekryli betónovým stropom.  

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  Chatam Sofer MemorialNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok