Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bratislavská výstava Rudavského a Kiču obsahuje mnoho podôb súčasného umenia
Bratislavská výstava Rudavského a Kiču obsahuje mnoho podôb súčasného umenia
08.04.2019 11:46 Kultúra
Na výstave Rudavského a Kiču môžu návštevníci vidieť, mnoho podôb moderného umenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2019 11:46 Kultúra

Na výstave Rudavského a Kiču môžu návštevníci vidieť, mnoho podôb moderného umeniaBratislava - Chcete sa ocitnúť medzi nebom a zemou ? To je názov prvej spoločnej výstavy Ondreja Rudavského a Stanislava Kiču. Ich nová tvorba v bratislavskej Savoy Gallery predstavuje pestrosť súčasného výtvarného umenia.


"Obaja prežili učňovské umelecké roky v magickom prostredí sochárskej záhrady Andreja Rudavského. Ich výtvarná reč je odlišná, ale práve moment poetickej imaginácie je pre oboch spoločný. Jeho korene možno hľadať práve v úžasnej záhradnej atmosfére s anjelmi, kaplnkami a inými objektmi manželov Rudavských,"  konštatovala kurátorka Mária Horváthová.

 

Podľa nej multimediálny tvorca Ondrej Rudavský (1966), potomok významnej sochárskej dvojice Andreja a Márie Rudavských, patrí k veľmi kreatívnym zjavom medzinárodnej výtvarnej scény. Prekračuje hranice priestoru i času, kultúr i civilizácií, umeleckých štýlov i výtvarných žánrov a často spája prvky zdanlivo nezlučiteľné.

 

 

Tvorivé rodinné zázemie zamerané na kultúru národa a jeho duchovný odkaz, neskôr dynamika a dravá spontánnosť umeleckého prostredia New Yorku a Los Angeles vtlačili jeho prejavu pečať autenticity a exkluzívnosti. Statické aj pohyblivé obrazy, počítačové grafiky, videoinštalácie i sochy ukrývajú v sebe príbehy plné symbolov a metafor, posolstiev a odkazov. Potvrdzujú to diela Genesis, Naťahovači neexistujúceho času, Východ z labyrintu, Posolstvo, Prienik siedmich svetov či zo série Sansára.

 

"V nich sa prelína fantázia so skutočnosťou, magická tajuplnosť s exaktnou vecnosťou, statika a rovnováha s dynamickým pohybom a výsledok je fascinujúci. Zobrazujú surrealistické príbehy s mnohými inotajmi a metaforami, viacvrstvové a mnohovýznamové, prežívané vo viacerých priestorových plánoch, v rôznych svetoch a galaxiách plných rekvizít evokujúcich nekonečné dráhy, nebeské výťahy, špirály života a brány do iných dimenzií. Sú to príbehy z iného sveta plné fantázie," dodáva Horváthová.

 

Stanislav Kiča (1981) je tiež bratislavský rodák a podobne ako Ondrej Rudavský absolvoval štúdium na Strednej škole umeleckého priemyslu. Sochárske vzdelanie ukončil na Vysokej škole výtvarných umení. Venuje sa komornej a monumentálnej tvorbe objektov. Pracuje s kovom a často ho spája v nezvyčajných kombináciách s prirodzeným kameňom. V záhrade Rudavských si osvojil netradičné sochárske postupy, ale najmä upevnil vzťah k duchovným hodnotám domácej kultúry a jej tradíciám.

 

 

 

"Tieto konštanty sú východiskom jeho umeleckého rastu a vykryštalizovali sa do veľmi osobitej sochárskej reči, charakteristickej redukciou tvarov až na hranicu archetypu, využívaním kontrastu rozmanitých materiálov štruktúr a presvedčivou symbolikou i sochárskou metaforou. Zjednodušuje ústredné motívy svojich diel až do podoby znaku či siluety, ktorá vo svojej tvarovej jednoduchosti a presvedčivosti priam žiari uprostred krajiny," prezrádza Horváthová.

 

Okrem komorných objektov sú vo výbere aj viac ako dvojmetrové diela: Brána do neba a Človek, koník túlavý. Tiež séria nových komorných obrazov na ploche alpakových tácok a podnosov, ktoré dlho zbieral. Ich bizarné tvary umocnil pôsobivou patinou a vkladaním kameňov i nerezových a bronzových postáv, zvierat a stromov.

Výstava s voľným vstupom potrvá do 10. mája.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky PB/ TASR

Foto:  Carlton Savoy Art Gallery/ TASR/www.mzv.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok