Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2023Tamara
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
09.02.2022 14:30 Domov
Na vláde prešlo viacero dôležitých nárhov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.02.2022 14:30 Domov

Na vláde prešlo viacero dôležitých nárhovBRATISLAVA - Okrem schválenia dohody s USA prešiel aj návrh o rekonštrukcii Hotela Bôrik v Bratislave. Mestám a obciam budú preplatené pandemické výdavky vo výške 2,49 milióna eur! Ďalšou významnou vecou je, že minister Budaj predložil environmentálne vhodné produktové skupiny na rok 2022.


Vládny Hotel Bôrik

 

Hotel Bôrik v Bratislave by sa mal zrekonštruovať a zatepliť. Obnovou sa má znížiť jeho energetická náročnosť. Celkovo sa náklady odhadujú na vyše 3,83 milióna eur s DPH. Skutočná cena však bude známa po ukončení verejného obstarávania. Vyplýva to z návrhu investičnej akcie Rekonštrukcia fasády – zateplenie Hotela Bôrik, ktorý v stredu schválila vláda na svojom zasadnutí.

Dôvodom rekonštrukcie je zlý technický stav obvodového plášťa hotela. Realizáciou projektu má dôjsť k "výraznej úspore spotreby energie". "Obvodový plášť má už vyše 40 rokov, a preto je jeho rekonštrukcia žiaduca. Zároveň dôjde aj k zatepleniu strechy a odstráneniu jej porúch," uviedol Úrad vlády SR v materiáli.

 

 

Zníženie energetickej náročnosti by sa malo diať výmenou obkladu a zateplením obvodového plášťa, zateplením strechy a výmenou okien a dverí. Budova by sa tak mala zaradiť do energetickej triedy A. Zvýši sa aj estetická hodnota objektu.

 

„Technický stav má priamy vplyv aj na energetickú náročnosť vykurovania a chladenia objektu. Realizáciou navrhnutých opatrení by potreba energie na vykurovanie mala klesnúť až o 68 percent, v priemere o 55 000 eur/rok na spotrebe zemného plynu," skonštatoval úrad.

 

Časť výdavkov, viac ako 1,28 milióna eur, by malo byť financovaných z rozpočtových prostriedkov kapitoly ÚV SR z nevyčerpaných kapitálových výdavkov z minulých období. Predpokladané výdavky na roky 2023 a 2024 v sume vyše 2,55 milióna eur majú byť hradené z rozpočtu verejnej správy.

Účelové zariadenie Hotel Bôrik postavili v roku 1974. Poskytuje ubytovacie, stravovacie a doplnkové služby, ako sú semináre, školenia a konferencie pre potreby ÚV a iné ústredné orgány štátnej správy.

 

Pandemické výdavky

 

Vláda uhradí mestám a obciam výdavky v súvislosti s mimoriadnou situáciou spôsobenou pandémiou v celkovej výške 2 498 340 eur. Návrh Ministerstva vnútra (MV) SR v stredu schválila vláda. „Po spracovaní veľkého množstva dokumentov a štatistických údajov konštatujeme, že z celkového počtu 2 927 subjektov miestnej samosprávy v SR o refundáciu nákladov požiadalo len 8 mestských častí Bratislavy, 21 mestských častí Košíc, 62 miest a 287 obcí v rámci územnej pôsobnosti 55 okresných úradov v súhrnnej výške 3 794 906,89 eura," približuje materiál s tým, že časť položiek nebola uznaná.

 

 

Najčastejšími neuznanými položkami subjektov miestnej samosprávy boli digitálne bezkontaktné teplomery, germicídne žiariče, ionizátory vzduchu, laboratórne vyšetrenia (testy na COVID-19), vyplatenie finančných náhrad (chýbali k nim príkazy na osobné úkony), nákupy ochranných osobných pomôcok, dezinfekčných a hygienických potrieb pre všetkých obyvateľov mimo definovaných skupín osôb.

 

Budajov návrh

 

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) predložil environmentálne vhodné produktové skupiny na kalendárny rok 2022 v rámci rozvoja a realizácie zeleného verejného obstarávania v Slovenskej republike. Sú nimi skupiny Potraviny a stravovacie služby a Cestná doprava. Prvá produktová skupina bola vybraná pre podporu ekologizácie slovenskej poľnohospodárskej výroby, druhá z dôvodu potreby aktualizácie už existujúcej metodiky. Cieľom skupín je zaviesť jednoduchý spôsob obstarávania tovarov, služieb a stavebných prác ekologickým spôsobom. Ministrov návrh dnes vláda vzala na vedomie.

 Zelené verejné obstarávanie potravín a služieb hromadného stravovania môže byť podporným nástrojom pre zabezpečenie vyššej miery potravinovej sebestačnosti a ekologizácie slovenskej poľnohospodárskej výroby, keďže sa prehlbujú problémy so stratou biodiverzity, ohrozením opeľovačov či so znižovaním kvality zásob podzemnej vody. V rámci produkcie potravín tak bude evidentný pozitívny vplyv na zníženie spaľovania fosílnych palív, používanie energie na rôzne činnosti, využívanie pôdy alebo zmenu využívania pôdy a zníženie používania a znečisťovania vody.

Produktová skupina Cestná doprava bola zrealizovaná pre zmeny vyplývajúce z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ) o schvaľovaní motorových vozidiel a o dohľade nad trhom s nimi a zo smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ o podpore ekologických a energeticky úsporných vozidiel cestnej dopravy. Ide o ďalší z nástrojov na znižovanie emisií skleníkových plynov o 55 percent do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 1990, tiež zvýšenia podielu spotreby energie z obnoviteľných zdrojov aspoň o 27 percent, zvýšenia energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti a udržateľnosti v Európskej únii.

 Návrh environmentálne vhodnej produktovej skupiny na kalendárny rok 2022 sa predkladá ku Koncepcii rozvoja a realizácie zeleného verejného obstarávania v Slovenskej republike. Využívanie environmentálnych charakteristík vo verejnom obstarávaní produktov a služieb má za cieľ znížiť fosílne palivá, pozitívne vplývať na vyžívanie pôdy alebo zmenu využívania pôdy, zníženie používania a znečisťovania vody či zníženie emisií skleníkových plynov a látok znečisťujúcich ovzdušie. Zelené verejné obstarávanie predstavuje nástroj, ktorým štát prispieva k napĺňaniu cieľov v oblasti zmierňovania a predchádzania zmeny klímy, ochrany životného prostredia, znižovania negatívnych vplyvov na zdravie obyvateľstva alebo šetrnejšieho využívania prírodných zdrojov.
 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA: Parlament schválil obrannú dohodu s USA. Čo na to premiér či opozícia?reklama


reklama


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Google maps/ TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok